Institutionalized patriarchy in Charlotte Brontë's novels
Charlotte Brontë'nin romanlarında kurumsallaşmış patriarka
- Tez No: 585300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ATİLLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Avrupa edebiyatında Bildungsroman diye adlandırılan karakter gelişim romanlarının İngiltere'deki en başarılı temsilcilerinden biri olan Charlotte Brontë'nin (1816-1855) Shirley (1849), Villette (1853) ve The Professor (1857) romanlarını feminist kuram ve toplumsal cinsiyet kuramları ışığında değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Brontë'nin bu romanlarında bireyler çalışkanlık, çaba ve disipline dayalı bir başarıyı takdir eden bir toplum içerisinde yaşamaktadırlar. Bu yüzden, ana karakterler içsel ihtiyaçları ve arzuları ile toplumun onlardan beklentisi olan, bahsedilen kavramlara göre gelişme ideali arasında çatışma yaşarlar. Ayrıca bu romanları diğer Viktorya dönemi İngiliz romanlarından ayrı kılan bir diğer unsur karakterlerin gelişiminde etken rol oynayan ataerkil ideolojinin ve sosyal kurumların varlığıdır. Bu nedenle, bu çalışma bahsedilen romanlarda ana karakterlerin bu iç içe geçmiş ideolojilerin hüküm sürdüğü bir toplumsal çevrede ataerkil düzen tarafından kısıtlanmayan özgür bireyler olarak gelişip gelişemediğini sorgulamaktadır. Bu bağlamda bu çalışmada hem toplumsal cinsiyet kuramlarından hem de sosyalleşme ve bireyleşme gibi sosyolojik kavramlardan yararlanılmaktadır. Tezin birinci bölümünde romanların tarihsel arka planını oluşturan on dokuzuncu yüzyıl İngiliz toplumu sosyal ve ideolojik nitelikleriyle birlikte tanıtılmaktadır. Ayrıca bu bölümde feminist kuram ve toplumsal cinsiyet kuramlarından bahsedilmekte,“cinsiyet”,“toplumsal cinsiyet”,“ataerkil”,“anaerkil”gibi kavramlar tanımlanmaktadır. Birinci bölümün son kısmı çeşitli kuramcılar tarafından“birey”,“sosyalleşme”,“bireyleşme”gibi kavramların incelenmesine odaklanmaktadır. İkinci bölüm, Shirley (1849) romanındaki özel alan ve kamusal alan ayrımı, aile, eğitim gibi ataerkil kurumları göstermekte ve bu kurumlar içerisinde bireyin olgunlaşma sürecini irdelemektedir. Üçüncü bölümde bu kurumların ve anaerkil ideolojinin Villette (1853) romanında karakterlerin birey olma sürecine etkisini incelenmektedir. Son bölümde ise aynı ataerkil kurumlar ve anaerkil ideolojinin The Professor (1857) romanındaki ana karakterlerin bireyleşme sürecine etkisini tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the novels, Shirley (1849), Villette (1853) and The Professor (1857) by Charlotte Brontë (1816-1855) who is a successful British representative of the maturation novels that are called Bildungsroman in European literature in the light of feminist theory and theories of gender. In these novels by Brontë, the characters live in a society that appreciates the success based on diligence, perseverance and discipline. Therefore, main characters feel the conflict between their inner needs or desires and society's expectation from them to mature in accordance with these notions. Moreover, another element which differentiates these novels from many other Victorian novels is the presence of patriarchal ideology and social institutions which play an influential role in the characters' evolvement. That is why this study investigates if the protagonists in mentioned novels can evolve as individuals who are free from patriarchy within a society in which the intertwined ideologies prevail. Within this context, both theories of gender and notions such as socialization and individuation are mentioned in this study. In the first chapter of this thesis, the nineteenth century British society that forms the historical background of the novels is introduced alongside its social and ideological characteristics. Also, feminist theory and theories of gender are mentioned and the concepts such as“sex”,“gender”,“patriarchal”or“matriarchal”are defined in this chapter. The last section of the first part focuses on various theoreticians' examinations of the concepts such as“individual”,“socialization”and“individuation”. The second chapter shows the separation of public and private spheres and the patriarchal institutions like family or education in Shirley (1849) and it examines the maturation process of the protagonists within these institutions. The third chapter investigates the effect of these institutions and matriarchal ideology on the maturation process of the protagonists in Villette (1853). Finally, the last chapter discusses the effect of the same elements on the individuation process of the protagonists in The Professor (1857).