Konar-göçer folkloru: Mersin'de yaşayan Tırtar yörükleri örneği
Examples of Tırtar nomads living in Mersin
  1. Tez No: 660809
  2. Yazar: CAFER ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇIBLAK COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
''Konar-Göçer Folkloru: Mersin'de Yaşayan Tırtar Yörükleri Örneği'' başlığını taşıyan bu çalışmada, yakın zamana kadar konargöçer yaşam tarzını devam ettirmiş ve Mersin'de yaşamlarını sürdürmekte olan Tırtar Yörükleri tanıtılmış, bu Yörüklerin geçiş dönemleri; bayramlar, törenler ve kutlamaları; halk inanışları; halk mutfağı; halk sağaltmacılığı; halk oyunları ve adlar şeklinde sıralayabileceğimiz kültürel değerleri ele alınıp incelenmiştir. Giriş ve sonuçla beraber on iki bölümden oluşan çalışmamızda, yazılı ve sözlü kaynaklardan edinilen bilgiler doğrultusunda kültürel değerler belli bir düzen ile tasnif edilip Mersin'in Toroslar ilçesinde yaşayan Tırtar Yörüklerine özgü gelenek, görenek, örf ve âdetler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sözlü kültür ortamından tespit edilen inanma ve pratiklerin, eski Türk inanç sistemiyle olan ilişkisine dikkat çekilmiştir. Bununla beraber eskiden uygulanan ve günümüzde uygulanmayan veya unutulmaya yüz tutmuş inanma ve pratikler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Günümüzde konargöçer yaşam şeklinin beraberinde getirdiği birçok inanış ve pratiklerin unutulmasının önüne geçilmesi ve bu kültürün gelecek nesillere aktarılması gerekmektedir. Bu çalışma ile Tırtar Yörüklerinin tarihsel sürecine değinerek ve doğumla başlayıp ölümle sonlanan kültürel değerlerinin bütününü sözlü kültür ortamından tespit ederek konargöçer kültürü ve dolayısıyla Türk kültürü ile ilgili yapılan çalışmalara katkı sağlanmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study titled“Reseach of Folk Culture of Mersin Tırtar Yoruks”, the transition periods of Tırtar Yoruks, which had continued the nomadic life recently, were focused on holidays, ceremonies and celebrations, folk beliefs and folk cuisine. The research consists of 12 parts including the introduction and the conclusion parts. It is supposed to present the customs and traditions of Tırtar Yoruks who live in Toroslar/Mersin. It is also taken attention to the relation of the old Turks' faith system and the beliefs and the practices that were determined of verbal cultural environment. At the same time, it is tried to expose the beliefs and the practices that used to be applied anciently or that are now confronted to be forgotten nowadays. It is required to prevent the beliefs and practices that the Nomads' life style has nowadays not to be forgotten and is required to be transferred to the coming generations.