Klasik dönem Mâtürîdî kelâmında duyum ve duyulurlar
Sense and sensible in the classical period of Mâturîdî kalam
- Tez No: 660812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN NEBİ GÜDEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Filozofların psikoloji, fizyoloji ve epistemoloji bahisleri altında ele aldığı duyular ve duyulur nesnelere dair meseleler, Klasik dönem Mâtürîdî kelâmında çoğunlukla bilgi ve varlık anlayışına ilişkin problemler etrafında tartışılagelmiştir. İlkçağ ve İslam filozofları duyumsamayı temelde nefsin hareketi veya kuvvesi kabul etmiş olsalar da nihayetinde bu yetiyi ruh ve bedenin ortak fiili olarak görmüşlerdir. Bu düalist duyu anlayışını Fârâbî ve İbn Sînâ ile benzer şekilde yansıtan Mâtürîdî kelâm âlimleri de duyu yetisinin temelde ruhsal bir güç olduğunu kabul etmekle birlikte bilgi elde etmede ruh ve bedenin ortak hareket ettiklerini düşünmüşlerdir. Tezimizde, felsefe tarihinde duyular hakkında oluşturulan genel çerçeve üzerinden, klasik Mâtürîdî kelam geleneğinin duyular ve duyulur nesnelere dair benimsediği temel yaklaşımlar incelenmiştir. Duyuların ve duyulurların mahiyeti, birbiriyle olan ilişkisi, duyumsamanın nasıl gerçekleştiği ve bu bilgi kaynağının bilgi teorisinde nerede durduğu meseleleri klasik kaynaklar üzerinden detaylı şekilde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The issues related to senses and sensible objects, which philosophers deal with under the subjects of psychology, physiology, and epistemology, have been discussed mostly around the problems of knowledge and the understanding of existence in the classical period Mâturîdî theology. Although ancient and Islamic philosophers basically accepted sensation as the movement or force of the soul, they eventually saw this ability as the joint act of the soul and body. Mâturîdî theologians, who reflected this dualist understanding of sense in a similar way to Fârâbî and İbn Sînâ, accepted that sensory faculty was essentially a spiritual power, beside thought that the soul and body act together in obtaining knowledge. In our thesis, the basic approaches adopted by the classical Mâturîdî theological tradition on senses and sensible objects are examined through the general framework established about the senses in the history of philosophy. The nature of senses and sensibles, their relationship with each other, how sensation takes place, and where this source of information stands in the theory of information are presented in detail through classical sources.