7-11 yaş arası çocukların saldırganlık davranışı ile annelerin aile işlevleri algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The thesis about the relationship between aggressive behavior of children which are 7-11 years old with perception of family functions of mothers
  1. Tez No: 660813
  2. Yazar: AYNUR KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, 7-11 yaş arası çocukların saldırgan davranışları ile annelerin aile işlevleri algısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma İstanbul ili Ümraniye ilçesindeki bir resmi ilkokulda öğrenim gören, 7–11 yaş arası 58 kız ve 62 erkek (% 48,3'ü kız, % 51,7'si erkek)'ten oluşan toplam 120 öğrenci ve onların velisi olan 120 annenin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların aile işlevlerinin sağlıklılık durumu (Bulut, 1990) tarafından Türkçeye uyarlanan Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ), annelerin demografik bilgileri Demografik Bilgi Formu, çocukların davranışları (Şahin, 2004) tarafından hazırlanan Davranış Değerlendirme (Saldırganlık) Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde saldırgan davranışlar ve aile işlevleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için değişkenler arasındaki ilişkiler“Spearman Korelasyon Analizi”ile incelenmiştir. Gruplar arası anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek için; iki grup arasındaki farkların analizinde“Mann Whitney U”, 3 veya daha fazla grup arasındaki farkların analizinde“Kruskal Wallis H”testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; annelerin aile işlevleri, iletişim, roller, duygusal tepki verebilme, gereken ilgiyi gösterme ve genel işlevler düzeyleri ile çocukların saldırganlık düzeyleri arasında aynı yönlü doğrusal ilişki mevcuttur. Annelerin aile işlevleri, iletişim, roller, duygusal tepki verebilme, gereken ilgiyi gösterme ve genel işlevler düzeyleri arttıkça çocukların saldırganlık düzeyleri artmakta ya da diğer bir ifade ile annelerin aile işlevleri, iletişim, roller, duygusal tepki verebilme, gereken ilgiyi gösterme ve genel işlevler düzeyleri azaldıkça çocukların saldırganlık düzeyleri de azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between aggressive behaviors of children which are 7 and 11 years old with perception of family functions of mothers was examined. This study was carried out with a total of 120 students, consisting of 58 girls and 62 boys (48.3% girls and 51.7% boys) between the ages of 7-11, studying at a public primary school and 120 mothers who are these student's parents in Ümraniye district of Istanbul province. The health status of the family functions of the participants was evaluated using the Family Assessment Scale (FAD) which is adapted into Turkish by (Bulut, 1990), the demographic information of the mothers was evaluated using the Demographic Information Form, the children's behaviors was evaluated using the Behavior Assessment (Aggression) Scale which is prepared by (Şahin, 2004). In the analysis of the data obtained, the relationships between variables were analyzed using“Spearman Correlation Analysis”to determine the relationship between aggressive behavior and family functions. To determine whether there is a significant difference between groups; The“Mann Whitney U”test was used in the analysis of the differences between the two groups, and the“Kruskal Wallis H”test was used in the analysis of the differences between 3 or more groups. As a result of the research, there is a linear relationship in the same direction between the aggression levels of the children and the family functions, communication, roles, emotional responsiveness, showing the necessary attention and general functions levels of the mothers. As the level of family functions, communication, roles, emotional responsiveness, showing the necessary attention and general functions of the mothers increase, the aggression levels of the children increase or in other words as the level of family functions, communication, roles, emotional responsiveness, showing the necessary attention and general functions of the mothers decrease, the aggression levels of the children decrease.