Koronavirüs 19 hastalığı olan ve olmayan gebelerde koronavirüs korkusu, prenatal bağlanma ve distres düzeylerinin belirlenmesi
Determination of coronavirus FEAR, prenatal attachment and distress levels in pregnants with and without coronavirus 19 disease
- Tez No: 778904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, koronavirüs hastalığı olan ve olmayan gebelerin koronavirüs korkusu, prenatal bağlanma ve distres düzeylerini değerlendirmek ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırma evrenini Yozgat Şehir Hastanesi kadın doğum polikliniğine ve pandemi acil servisine gelen tüm gebeler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini dahil edilme kriterlerine uyan, koronavirüs hastalığı olan 86, koronavirüs hastalığı olmayan 86 olmak üzere toplam 172 gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu (Ek-2), Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE) (Ek-3), Covid-19 Korkusu Ölçeği (KKÖ) (Ek-4), Tilburg Gebelikte Distres Ölçeği (TGDÖ) (Ek-5) kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistik, Shapiro Wilk normallik testi, Levene testi, bağımsız örneklerde t testi, Mann-Whitney U testi, Spearman korelasyon katsayısı, Pearson kikare exact testi ve Bonferroni düzeltmeli iki oran z testi ile değerlendirildi. Ölçek puanları üzerinde etkili faktörler çoklu doğrusal regresyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the coronavirus fear, prenatal attachment and distress levels of pregnant women with and without coronavirus disease and to examine the relationship between them. The population of the research consisted of all pregnant women who came to the Yozgat City Hospital gynecology outpatient clinic and the pandemic emergency department. The sample of the study consisted of 172 pregnant women, 86 with coronavirus disease and 86 without coronavirus disease, who met the inclusion criteria. In data collection, Personal Information Form (Annex-2), Prenatal Attachment Inventory (PBE) (Annex-3), Fear of Covid-19 Scale (CDS) (Annex-4), Tilburg Pregnancy Distress Scale (TGSS) (Annex-5) used. Data were evaluated with descriptive statistics, Shapiro Wilk test of normality, Levene test, independent samples t test, Mann-Whitney U test, Spearman correlation coefficient, Pearson chi-square exact test, and Bonferroni corrected two-ratio z test. The factors affecting the scale scores were evaluated with multiple linear regression analysis. Variables with a p value of