Gebelerde bağlanma temelli müdahale programının bağlanma, doğum öncesi beklenti ve stres düzeyine etkisi
The effect of attachment-based intervention program on attachment, prenatal expectation and stress level in pregnant women
  1. Tez No: 689991
  2. Yazar: ESRA SABANCI BARANSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Araştırma, gebelerde bağlanma temelli müdahale programının; bağlanma, doğum öncesi beklenti ve stres düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma Ağustos 2020-Şubat 2021 tarihleri arasında Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Kadın Doğum polikliniklerine başvuru yapan gebelerle randomize kontrollü olarak toplam 154 gebe ile yürütüldü (77 deney, 77 kontrol). Araştırmada kişisel bilgi formu, bağlanmayı değerlendirmek için DÖABÖ, prenatal stresi değerlendirmek için PDÖ-R ve annelik beklentilerini değerlendirmek için Doğum Öncesi ABÖ uygulandı. Deney grubunda yer alan gebelere 5-7 gün boyunca BTMP uygulandı. Her iki grupta yer alan gebelere öntestten 5-7 gün sonra DÖABÖ, PDÖ-R ve Doğum Öncesi ABÖ sontest olarak uygulandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki kare, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of an attachment-based intervention program on attachment, prenatal expectation and stress levels in pregnant women. Material and Method: This research was conducted with 154 pregnant women (77 experiments, 77 controls) with pregnant women who applied to Malatya Training and Research Hospital Maternity and Children's Hospital between August 2020-February 2021. In the research was applied a personal information form, MAAS to evaluate attachment and PDQ-R to evaluate prenatal stress, and PMES to evaluate maternity expectations. ABIP was applied to pregnant women in the experimental group for 5-7 days. MAAS, PDQ-R, and PMES were applied as posttests to the pregnant women in both groups 5-7 days after the pretest. Numbers, percentage, mean, standard deviation, Chi-square, dependent and independent groups t-test were used in the analysis of the data.