Tarihsel perspektiften Türkiye Suriye ilişkileri ve Arap baharı süreci
From the historical perpective turkey-syrian relations and the arap spring era
- Tez No: 660868
- Danışmanlar: DR. TOLGA DEMİRYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Türkiye-Suriye ilişkilerine tarihsel perspektif geniş tutularak bakıldığında ilişkilerin başından beri çalkantılı olduğu görülmektedir. Bu geniş zaman diliminde iki ülke ilişkilerini belirleyen temel faktörler ortaya konulmuştur. Bu dönemin ardından Adana Mutabakatı ile iyileşme dönemine girildiği, krizin doğuşuna kadar ve özellikle AKP döneminde kademeli olarak gelişme gösteren bir ivme kaydedilmiştir. Dolayısıyla bu kapsamda AKP'nin iktidar olmasıyla ivme kazanan ilişkilerde düzelmeyi sağlayan etkenlerin neler olduğu, hangi diplomatik araçların Suriye üzerinde kullanıldığı ve ne gibi sonuçları olduğu inceleme için önemli konu başlıklarıdır. Suriye Krizi'nin ortaya çıkmasıyla elde edilen bütün kazanımlar yok edilmekle kalmamış krizin boyutu karşılıklı tehdit algısını ve güvenlik kaygılarını ortaya çıkaracak derecede ilerlemiştir. Böylece 1998-2011 dönemi öncesi ve sonrası açısından değerlendirildiğinde aradaki dönem aykırı dönem olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Historical perspective on the Turkey-Syria relations since the beginning of the relationship when viewed keeping large seems to be turbulent. The main factors determining the relationship between the two countries have been set in this wide time frame. This period was followed by a period of recovery with Adana Mutabakatı and a gradual improvement in the period up to the birth of the crisis and especially during the AKP period. Therefore, in this context, it is an important topic for examining what are the factors that make it possible for the AKP to improve relations, which are accelerated by the power, which diplomatic instruments are being used on Syria and what are the consequences. All the gains gained by the emergence of the Syrian Crisis have been destroyed and the dimension of the crisis has progressed to the point of revealing mutual threat perception and security concerns. Thus, when evaluated in terms of before and after the 1998-2011 period, the period is antagonistic as a period of contradiction.