Tüm vücut PET/MR hibrid görüntülemede kritik organların radyasyon dozimetrisi
Radiation dosimetry of critical organs in whole body PET/MR hybrid imaging
  1. Tez No: 660875
  2. Yazar: ÖZGE ULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç:Bu çalışmada kanser tanısı ile Nükleer Tıbba gelen hastaların F-18 FDG tüm vücut PET/MR çekimlerinden, F-18 radyonüklidinin tutulduğu organların (beyin, böbrekler, dalak, kalp, karaciğer, mesane) ve tüm vücut absorbe radyasyon dozlarının hesaplanması amaçlanmıştır. Materyal Metot: Kanser tanısı almış hastaların primer odak belirlenmesi, metastatik odakların belirlenmesi ya da tedaviye yanıtın değerlendirilmesi için PET/MR çekimine gelen F-18 FDG enjeksiyonu yapılmış 11 hastaya radyonüklid dozimetri yapılmıştır. Hastalara, 119-235 MBq aktivite miktarında F-18 FDG IV uygulanmıştır. Radyofarmasötik enjeksiyonundan sonra 20., 40., 60. ve 240. dakikalarda PET/MR görüntüleri alınmıştır. Görüntüler üzerinden ROI'ler çizilerek zaman-aktivite değişimleri çıkarıldı. OLINDA/EXM yazılımı kullanılarak MIRD yöntemine göre organ dozları hesaplanmıştır.Bulgular: Hastalara ortalama 182,3±30,7 MBq F-18 FDG radyofarmasötiği uygulandı. Organlarda 20., 40., 60. ve 240. dakikalardaki tutulum yüzdeleri sırasıyla beyin için %9,09, %9,09, %8,74, %2,52, böbrekler için %1,58, %1,21, %0,90, %0,12, dalak için %0,73, %0,64, %0,59, %0,095, kalp duvarı için %4,86, %3,98, %3,11, %1,43, karaciğer için %6,87, %5,45, %4,09, %0,95, mesane duvarı için %5,34, %5,02, %3,17, %0,17 olarak bulunmuştur. Efektif dozlar (Ortalama±SD) beyin için 6,41±1,75 mSv, böbrekler için 3,29±1,31 mSv, dalak için 2,60±1,13 mSv, kalp duvarı için 7,85±1,76 mSv karaciğer için 3,61±1,58 mSv, mesane duvarı için 9,17±2,30 mSv olarak bulunmuştur.Sonuç: PET/MR görüntülemede dozimetrisi yapılan organlardan en yüksek absorbe doz mesane duvarında en düşük absorbe doz dalakta hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim:In this study, it was aimed to calculate the absorbed radiation doses of the organs (brain, kidneys, spleen, heart, liver, bladder) and whole body absorbed by F-18 radionuclide from F-18 FDG whole body PET / MRI scans of patients who came to Nuclear Medicine with a diagnosis of cancer. Material and Method: In this study, radionuclide dosimetry was performed in 11 patients who underwent F-18 FDG injection for PET / MR imaging for diagnosis of primary tumor, determination of metastatic focus or response to treatment. F-18 FDG IV was administered to patients in the amount of 119-235 MBq activity. PET / MR images were taken at the 20th, 40th, 60th and 240th minutes after radiopharmaceutical injection. Time-activity changes were obtained by drawing ROIs over the images Organ doses were calculated according to MIRD method by using OLINDA / EXM software. Results: Patients received an average of 182.3 ± 30.7 MBq of F-18 FDG radiopharmaceuticals. Percentages of involvement at the 20th, 40th, 60th and 240th minutes in the organs are 9.09%, 9.09%, 8.74%, 2.52% for the brain, 5.34%, 5.02%, 3.17%, 0.17%for bladder wall, 4.86%, 3.98%, 3.11%, 1.43% for the heart wall, 1.58%, 1.21%, 0.90%, 0.12% for the kidney, 6.87%, 5.45%, 4.1%, 0.96% for the liver, 0.73%, 0.64%, 0.59%, 0.095% for the spleen respectively. Effective doses (Mean ± SD) 6.41± 1.75 mSv for brain, 9.17 ± 2.30 mSv for the bladder wall, 7.85±1.76 for the heart wall, 3.29 ± 1.31 mSv for kidney, 3.61 ± 1.58 mSv for liver was found to be 2.60±1.13 mSv for spleen. Conclusion: In PET / MR imaging, the highest calculated absorbed organ dose from was in the bladder wall and the lowest calculated absorbed organ dose was in the spleen.