Genç erişkinlerde kendine zarar verme davranışının duygu düzenleme güçlüğü, algılanan ebeveyn tutumları ve erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between self-harming behavior in young adults with emotional regulation difficulties, perceived parental attitudes, and adult attention deficit and hyperactivity disorder
- Tez No: 660876
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BÖKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı genç erişkinlerde kendine zarar verme davranışının, duygu düzenleme güçlüğü, algılanan ebeveyn tutumları ve erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza KZVD gösteren 100 hasta ve KZVD öyküsü olmayan 100 hasta katılmıştır. Çalışma grubuna sosyodemografik veri formu, Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri (KZVDDE), Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DDGÖ), Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği-Çocuk Formu (KAET-Ç) ve Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim ölçeği (ASRS) uygulanmış; kontrol grubuna KZVDDE dışındaki diğer ölçekler uygulanmıştır. Sonrasında tüm katılımcılarla Erişkin DEHB ve diğer psikiyatrik hastalıklara yönelik tanısal görüşme yapılmıştır. Bulgular: Çalışma grubunda en sık kullanılan KZVD yönteminin“sert bir yere veya kendine vurma”ve“kesme”olduğu görülmüştür. Kadınlarda otonom işlev puan ortalamalarının erkeklere göre anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. Çalışma grubunda ASRS puanları anlamlı derecede yüksek bulunmuş, Erişkin DEHB tanısının ve özellikle de bileşik görünümün önde olduğu tipin çalışma grubunda anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. Çalışma grubunda DDGÖ tüm alt boyut puanları kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Çalışma ve kontrol grupları KAET-Ç puanları açısından karşılaştırıldığında anne-baba toplam reddetme ve anne-baba toplam aşırı koruma puanlarının çalışma grubunda, anne baba toplam duygusal yakınlık puanlarının kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu gözlenmiştir. Çalışma grubunda otonom işlev bozukluğu ile baba aşırı koruma arasında düşük derecede pozitif yönde korelasyon saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları, KZVD gösteren bireylerde duygu düzenleme güçlüğünün ve algılanan ebeveyn tutumlarının önemini ortaya koymuştur. Aynı zamanda kendine zarar veren bireylerde Erişkin DEHB'nin sık olabileceğini ve hem dikkatsizlik hem de hiperaktivite/dürtüsellik belirtilerini gösteren DEHB olgularında daha sık olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to investigate the relationship between self-injurious behavior (NSSI) in young adults with emotional dysregulation, perceived parental attitudes, and adult attention deficit and hyperactivity disorder. Materials and Methods: Our study consisted of 100 patients with NSSI and 100 patients without a history of NSSI. Sociodemographic data form, Inventory of Statements About Selfinjury (ISAS), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), Perceived Parental Attitudes Scale-Child Form (EMBU-Egna Minnen Barndoms Uppfostranand) and Adult Attention Deficit and Hyperactivity Disorder Self-Report Scale (ASRS) applied; other scales were applied to the control group, except ISAS. Afterwards, a diagnostic interview for Adult ADHD and other psychiatric diseases was conducted with all participants. Self-injurious behavior characteristics and functions in the study group were examined in terms of gender, and the study and control groups were compared in terms of DERS, EMBU, ASRS scales, and adult ADHD diagnosis and subtypes. Results: It was observed that the most commonly used NSSI method in the study group was“ banging or hitting self ”and“cutting”. It was observed that the autonomic function score averages of women were significantly higher than that of men. ASRS scores were found to be significantly higher in the study group, and it was observed that the adult ADHD diagnosis and especially in the combined type was significantly higher in the study group In the study group, all sub-dimension scores of DERS were significantly higher than the control group. When the study and control groups were compared in terms of the EMBU scores, it was observed that the total rejection scores of the parents and the total overprotection scores of the parents were statistically significantly higher in the study group, and the total emotional warmth scores of the parents in the control group. A low degree of positive correlation was found between autonomic dysfunction and paternal overprotection in the study group. Conclusion: The results of our study revealed the importance of emotional dysregulation and perceived parental attitudes in individuals with NSSI. At the same time, it has been shown that Adult ADHD may be common in self-harming individuals and it is more common in ADHD cases showing both inattention and hyperactivity / impulsivity symptoms.