İnmeli hastalarda denge değerlendirmesinde kullanılan klinik ve kompüterize test yöntemlerinin incelenmesi
Investigation of clinical and computerized test methods used in evaluation of balance in patients with stroke
- Tez No: 660883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı inmeli hastaların denge düzeylerinin belirlenmesinde kullanılan klinik ve kompüterize denge testlerinin ulaşılabilirliği, kullanılabilirliği, maliyeti, kullanım alanları gibi birçok yönden karşılaştırılması ve incelenmesidir. Araştırmaya yaş ortalamaları 51,30±17,15 yıl olan 30 inmeli erişkin (18 Erkek, 12 Kadın), Hodkinson Mental Testinden 7 ve üzeri puan alan, Fonksiyonel Ambulasyon Sınıflamasından 3 ve üzeri puan alan bireyler dahil edilmiştir. Katılımcıların denge değerlendirmeleri klinikte sıkça kullanılan Berg Denge Ölçeği, Fonksiyonel Uzanma Testi, Zamanlı Kalk Yürü Testi testleri ile SportKAT 550-TS Kinestetik Denge Cihazı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare and examine the clinical and computerized balance tests used in determining the balance levels of stroke patients in many aspects such as accessibility, usability, cost and areas of use. The study included 30 adults stroke patients (18 Male, 12 Female) with a mean age of 51,30±17,15 years, those who got a score of 7 and above from the Hodkinson Mental Test, and those who got 3 or more from the Functional Ambulation Classification. Balance evaluations of the participants were performed using Berg Balance Scale, Functional Reaching Test, Timed Up and Go Test which are frequently used in the clinic and SportKAT 550-TS Kinesthetic Balance Device.