İnme sonrası uygulanan NGT-Bobath ve PNF tedavi yöntemlerinin kas kuvveti, postural kontrol, denge ve günlük yaşam aktivitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of NDT-Bobath and PNF treatment methods applied after stroke on muscle strength, postural control, balance and activities of daily living.
  1. Tez No: 894622
  2. Yazar: FİDAN ALİYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOMRİS DUYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, nörolojik rehabilitasyonda farklı rehabilitasyon tekniklerinin etkinliğini değerlendirmek ve bu teknikler arasında potansiyel farklılıkları belirlemektir. Bu kapsamda, el kavrama düzeyi, modifiye Rankin düzeyi, Bartel indeksi ve postür sürdürme düzeyi gibi önemli parametreler incelenmiştir. Materyel ve Metod: Çalışma, toplam 66 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastalardan 22'si Nörogelişimsel tedavi (NGT)-Bobath grubunda, 22'si Proprioseptif Nöromuskuler Fasilitasyon (PNF) grubunda ve 22'si kontrol grubunda yer almaktadır. PNF ve Bobath teknikleri haftanın 5 günü 45 dakika boyunca 3'er set 10-15 tekrarlı olacak şekilde toplamda 20 seans şeklinde uygulanmıştır. Ev egzersiz programı 3 gruba da uygulanmıştır. Kontrol, Pnf ve Bobath gruplarındaki hastalara 1 ay süre ile 20 seans 45 dakika 3'er set 15-20 tekrarlı ev egzersizleri düzenli olarak yaptırılmıştır. Tüm hastaların tedavi öncesinde ve sonrasında el kavrama kuvveti dionamometreyle, günlük yaşam aktivitesi Bathel İndeksiyle, fonksiyonel değerlendirme modifiye Rankin Skalasıyla, denge ve postüral kontrol Postüral değerlendirme ölçeğiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effectiveness of different rehabilitation techniques in neurological rehabilitation and to determine potential differences between these techniques. In this context, important parameters such as hand grip level, modified Rankin level, Bartel index and posture maintenance level were examined. Materials and Methods: The study was conducted on a total of 66 patients. Twenty-two of the patients were in the Neurodevelopmental Treatment (NDT)-Bobath group, 22 in the Proprioceptive Neuromuscular Faciliitation (PNF) group and 22 in the control group. PNF and Bobath techniques were applied to all 3 groups for 45 minutes, 5 days a week, for a total of 20 sessions of 3 sets of 10-15 repetitions. Home exercise program was applied to all 3 groups. Control. Patients in the PNF and Bobath groups were regularly performed home exercises for 20 sessions of 45 minutes, 3 sets of 15- 20 repetitions for 1 month. Before and after the treatment, hand grip strength of all patients was examined with a dynamometer, daily life activities with the Bathel Index, functional assessment with the modified Rankin Scale balance and postural control with the Postural Assessment Scale.