İnmeli hastalarda depresyon, postüral kontrol, ağrı, etkilenen taraf ile kinezyofobi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between depression, postural control, pain, affected si̇de and kinesiophobia in stroke patients
  1. Tez No: 624536
  2. Yazar: HAVVA ADLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışma, inme geçiren bireylerde depresyon, postüral kontrol, ağrı, etkilenen taraf ile kinezyofobi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlandı. Materyal ve metot: Araştırmaya 25-70 yaş aralığında en az 6 ay önce inme geçiren, Fonksiyonel Ambulasyon Skalası'na göre seviye 2 ve üstü olan 30 hasta dahil edildi. Hastalar ilgili evrenden olasılıksız rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçildi. Dahil edilme kriterlerine uyarak çalışmaya katılan tüm olguların ilk olarak demografik bilgileri alındı. Hastaların kinezyofobi skorları (Tampa Kinezyofobi Ölçeği) ve Visuel Analog Skalası (VAS)-Kinezyofobi Değerlendirmesi), depresyon şiddeti (Beck Depresyon Envanteri), postural kontrolü (PASS-T), ağrı şiddeti (VAS) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to investigate the relationship between depression, postural control, pain, affected side and kinesiophobia in stroke patients. Material and Method: Thirty patients aged between 25-70 years who had a stroke at the earliest 6 months and who Functional Ambulation Scale were level 2 and above according to the were included in the study. Patients were selected by random sampling method from the relevant population. Demographic data were obtained from all subjects who met the inclusion criteria. Patiens were evaluated Kinesiophobia scores (Tampa Kinesiophobia Scale (TKÖ) and VAS-Kinesiophobia Assessment), depression severity (Beck Depression Inventory), postural control loss (PASS) and pain severity (VAS). Results: In our study, a moderate positive correlation was found between TKS and Beck Depression Inventory (r: 0.368, p 0.05), but the difference between the groups was significant in terms of TKS.