Pamukkale Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran gebelerin, gebeliğe uyum, psikolojik sağlamlık ve bunları etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Assessment of pregnancy, psychological stability and the factors affecting them of the pregnant women's consulted women diseases and maternity clinic of Pamukkale University
  1. Tez No: 660892
  2. Yazar: DAMLA POLAT BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN MEYDAN ACIMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma gebelerin psikolojik sağlamlıklarının değerlendirilmesi amacıyla analitik-kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2019 yılı Mayıs-Aralık ayları arasında Pamukkale Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine gebelik tanısı ile başvuran 120 gebe oluşturmaktadır. Verilen toplanmasında Demografik bilgi formu, Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği ve Yılmazlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayılar, yüzdeler, ortalamalar ve standart deviasyonlar tanımlayıcı istatistik için, t testi ve Anova grup ortalamalarını karşılaştırmak için, Pearson korelasyon ise iki sürekli değişkenin ilişkisini değerlendirmekte kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalaması 175,84 olurken eğitim, çalışma ve gebelik tedavisi görme durumlarına göre ölçek puanları arasında anlamlı fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
January 2021, 84 Pages This study was conducted analytical-cross-sectional in order to evaluate the psychological resilience of pregnant women. The sample of the study consists of 120 pregnant women who applied to Pamukkale University Gynecology and Obstetrics Polyclinic between May and December 2019 with the diagnosis of pregnancy. Demographic information form, Prenatal Self-Assessment Scale and Resilience Scale were used in the data collection. Numbers, percentages, means, and standard deviations were used for descriptive statistics, t-test and Anova group averages to compare, and Pearson correlation was used to evaluate the relationship of two continuous variables. While the mean score of the pregnant women participating in the study from the Prenatal Self-Assessment Scale was 175.84, a significant difference was found between the scale scores according to their education, work and pregnancy treatment status (p 0.05).