Kronik akciğer hastalığı olan çocuklarda, PNF tekniğinin solunum fonksiyonları, fonksiyonel kapasite, kas kuvveti, postür, GYA ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of PNF technique on pulmonary functions, functional capacity, muscle strength, posture, ADL and quality of life in children with chronic pulmonary disease
- Tez No: 660891
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmamızın amacı, kronik akciğer hastalığı olan çocuklarda, PNF tekniğinin solunum fonksiyonları, fonksiyonel kapasite, kas kuvveti, postür, GYA ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemektir. İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı hastalıkları, allerji polikliniğinde kronik akciğer hastalığı olan olgular randomize olarak çalışma (n=16) ve kontrol (n=16) grubuna ayrıldılar. Çalışma grubuna haftada üç gün fizyoterapist ile göğüs fizyoterapisi, PNF tekniğinde elastik bant ile egzersizler, 45-60 dakika sürede 12 hafta boyunca uygulandı. Kontrol grubuna göğüs fizyoterapisi verildi. Çalışmaya katılanlar tedavi öncesi ve sonrası değerlendirildiler. Fonksiyonel kapasite ölçümü 6 dakika yürüme testi ile, kas kuvveti ölçümü Nicholas Hand Held Dinamometre ile, kavrama kuvveti Jamar Dinamometre ile, günlük yaşam aktiviteleri Glitter testi ile, üst ekstremite fonksiyonel kapasite ölçümünde 6 dakika Pegboard Ring testi, solunum kas gücü MicroRPM; Micro Medical, UK ile, solunum fonksiyonları Spirometri Spirobank II ile, postur değerlendirmesi fotoğraflama yönteminde IC Measure bilgisayar yazılım programı ve çocuklar için PEDSQoL yaşam kalitesi ölçeği uygulandı. Veri analizinde SPSS v.21 paket programı kullanıldı. Tüm analizlerde anlamlılık düzeyi p0,05). Çalışmamızda PNF yöntemi ile direnç eğitiminin kas gücü, fonksiyonel kapasite, günlük yaşam becerileri ve postur üzerinde olumlu etkileri gözlenmiş, göğüs fizyoterapisi ile kullanımının uygun olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of PNF on pulmonary functions, functional capacity, muscle strength, posture, ADL and quality of life in children with chronic pulmonary disease. Patients were randomly assigned to study (n = 16) and control (n = 16) groups at Istanbul Medical Faculty, Pediatric Allergy Polyclinic. 45-60 minutes of 12 weeks chest physiotherapy and PNF with elastic bands were applied three days a week to study group. Chest physiotherapy were given to control group. Before and after the treatment, the participants were evaluated. 6 minute walk test for functional capacity, muscle strength with Nicholas Hand Held Dynamometer, grip strength with Jamar Dynamometer, Glitter test, 6-PBRT for upper extremity functional capacity, respiratory muscle strength MicroRPM ; With Micro Medical, UK, respiratory functions Spirometry Spirobank II, IC Measure computer software program for postur analysis and quality of life scale for children with PEDSQoL were applied. SPSS v.21 package program was used. Significance level was accepted as p0.05). Positive effects of PNF method on muscle strength, functional capacity and posture were observed and it was concluded that the use of PNF with chest physiotherapy in rehabilitation would be appropriate.