Arap dilinde söylem düzeyleri ve bağlamları
Styles of discourse in Arabic its levels and contexts
  1. Tez No: 660893
  2. Yazar: KADRİYE HÖKELEKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KILAY ARAZ, PROF. DR. SUHA NAJA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma, Arap dilinde söylem/hitap olgusunun niteliği, çeşitleri ve bağlamlarının tavsifi ile, konuşma diline pratik fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Betimleyici, çıkarımsal ve pragmatik yöntemlerden yararlanılmış olan bu çalışmada, söylemin mahiyeti ve görevi, düzeyleri ve vasıfları, bağlamları ve gereklilikleri, genel olarak incelenmiştir. Giriş, üç bölüm, sonuç ve eklerden oluşan çalışmada, birinci bölüm Arap dili ile söylem dilinin özelliklerini, ikinci bölüm söylemin düzeylerini, üçüncü bölüm ise söylemin bağlamlarını ele almaktadır. Ekler bölümünde verilen orijinal örnek metinler ile anlatılanlar somutlaştırılmıştır. Üslupbilimin verilerinden yararlanmış olan bu çalışmanın, Arap dilini öğrenen ve konuşanlara verimli iletişim kurma hususunda yararlı olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide practical benefit to the spoken language, by describing of the nature, types and contexts of discourse in the Arabic language. In this study that used descriptive, inferential and pragmatic methods, the nature and function of the discourse, its levels and characteristics, its contexts and requirements are generally examined. In this study which consists of introduction, three chapters, conclusion and appendices; the first part discussed the qualities of Arabic and discourse language, the second part classed the levels of discourse, the third part briefly introduced the contexts of discourse. Finally, by the original sample texts given in the appendices, what has been described is embodied. By this study which has benefited from the data of the science of linguistic stylistics, it is hoped that it will be useful for learning Arabic language and effectively communicating for its speakers and non native speakers.