EFL teachers' perceptions of effective teaching: An exploratory study on personal practical knowledge
İngilizce öğretmenlerinin etkili öğretime ilişkin algıları: Bireysel uygulama bilgisi açısından açıklayıcı bir çalışma
- Tez No: 660900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME YALÇIN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bireysel uygulama bilgisi öğretmenlerin bireyselliği ile tecrübelerini birleştiren bir bilgi alanıdır. Kişinin öğretmen olarak bireysel uygulama bilgisinin farkında olması onu bir çok yönden destekler. Bu çalışmanın amacı İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin etkili öğretim algıları bağlamında bireysel uygulama bilgilerini araştırmaktır. Çalışma esasen, Gaziantep, Türkiye'de İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin, etkili öğretim algıları ile beraber, etkili olmayan öğretim, etkili öğretimi değerlendirme ve sistemsel sorunlarda öğretmen davranışları algıları bağlamında öğretmenlerin bireysel uygulama bilgisini araştırmayı amaçlamıştır. Araştırma nitel olgu bilim çalışmasıdır. Araştırmada veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ve gözlem formu ile toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Gaziantep ilinde 3 ayrı devlet okulunda çalışan 7 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Verilerin analizinde tümevarımsal içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin bireysel uygulama bilgileri bağlamında etkili öğretim algılarının öğrencinin dil gelişimi ile ilgili olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin bireysel uygulama bilgisi ışığında etkili olmayan öğretim, öğrencinin ilgisini çekemeyen öğretim olarak görülmüştür. Etkili öğretimi değerlendirme açısından İngilizce öğretmenleri en çok öğrencilerin denemeden aldıkları sonuçlara odaklanmışlardır. İngilizce öğretmenleri tarafından sistemsel sorunlarda öğretmenlerin etkili davranış algıları yönünden öğreterek öğrenme ve öğrenci temelli öğretim kavramlarına odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Personal practical knowledge is a knowledge domain combining teachers' individuality with experiences. Being aware of one's personal practical knowledge as a teacher supports him/her in many ways. The purpose of the study was to investigate EFL teachers' personal practical knowledge on their perceptions of effective teaching. With investigating EFL teachers' personal practical knowledge on effective teaching, fundamentally, the study investigates EFL teachers' (who teach in Gaziantep, Turkey) PPK on their perceptions of ineffective teaching, assessment of effective teaching and teacher behaviors in systemic problems. The study adopts a qualitative phenomenological research approach. The data were collected via semi-structured interviews and an observation form. The study group consisted of 7 EFL teachers who teach in three different state schools in Gaziantep in the academic year of 2018-2019. The data were analyzed using the inductive content analysis technique. The findings indicated that EFL teachers agreed on learners' language development from personal practical knowledge with respect to their perceptions on effective teaching. Not to be able to get students' interest is focused most by EFL teachers with respect to their perceptions on ineffective teaching. In terms of EFL teachers' assessment of effective teaching, test results were focused most from their personal practical knowledge. Learning by teaching and learner oriented teaching were focused more by EFL teachers in terms of their perceptions on an EFL teacher's effective behaviors in systemic problems.