Hemşirelik bölümü öğrencilerinde abdominal masajın konstipasyon ciddiyeti ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of abdominal massage on the constipation severity and quality of life in nursing department
  1. Tez No: 660928
  2. Yazar: BARIŞ AKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL OKSAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sağlıklı üniversite öğrencilerinde konstipasyon görülme durumu, ciddiyeti ve yaşam kalitesini belirlemek ve abdominal masaj uygulamasının konstipasyon ciddiyeti, konstipasyon yaşam kalitesi, defekasyon sıklığı ve süresine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Tanımlayıcı, analitik ve deneysel tipte yürütülen bu araştırma gerekli izinler alındıktan sonra 3-22 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın tanımlayıcı aşaması hemşirelik bölümünde 293 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir (N=443). Konstipasyon ciddiyet puanları yüksek olan 89 öğrenci saptanmıştır. Deneysel aşama için, denek kaybı yaşanabileceği düşüncesiyle alınma kriterlerine uyan tüm gönüllü öğrenciler (n=41) randomize iki gruba atanmış, 36 öğrenciyle tamamlanmıştır. Olgu grubu kendi kendilerine abdominal masaj uygulaması yapmışlardır. Çalışmanın verileri öğrenci bilgi formu, konstipasyon ciddiyet ölçeği ve konstipasyon yaşam kalitesi ölçeği kullanılarak uygulama öncesi ve uygulama sonrası 5, 10 ve 20. günlerde toplanmıştır. Veriler değerlendirilirken sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Ki-kare, Mann Whitney U ve Independent Sample t ve Friedman testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was aimed to determine the prevalence, severity and quality of life of constipation in healthy university students and to examine the effect of abdominal massage on the constipation severity, constipation quality of life, frequency and duration of defecation. This descriptive, analytical and experimental research was conducted between April 3-22, 2019, after obtaining the necessary permissions. The descriptive phase of the study was carried out with 293 students in the nursing department (N = 443). Constipation severity scores of 89 students were determined to be high. For the experimental phase, all volunteer students (n = 41) who met the inclusion criteria with the thought of possible loss of subjects were randomly assigned to two groups and completed with 36 students. The case group applied abdominal massage on their own. The data of the study were collected using student information and follow-up form, constipation severity scale, and constipation quality of life scale before and after the application on the 5th, 10th and 20th days. While evaluating the data, number, percentage, mean, standard deviation, Chi-square, Mann Whitney U and Independent Sample t and Friedman tests were used.