Yöneticiye komşu kavramlar bağlamında bürokrattan girokrata Burhanettin Uysal
In the context of concepts about manager to bureaucrat togirokrata Burhanettin Uysal
- Tez No: 660927
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yönetim kavramının geçmişi çok eskilere gitmektedir. Önceleri insanların çabalarıyla belli bir amaca ulaşmak, başkalarına iş gördürmek biçiminde tanımlanan yönetim kavramı, daha sonraki yıllarda mevcut olan bütün kaynakların doğru bir şekilde kullanılması olarak değerlendirilmiştir. Ancak yönetimin hem tanımı hem de uygulama alanı günümüzde eksik kalmaya başlamıştır. Bu dönemde yeniçağın örgütlenme biçimi olarak da değerlendirilen ve kişisel olmakla birlikte kurumsal girişimciliği de esas alan bir yapı olan Girokrasi kavramı önem kazanmıştır. Bu çerçevede çalışmada, bürokrasi içinde doğmuş bir yönetici olmanın ötesinde iş yapma arzusu karşısında içinde bulunduğu sistemin koşullarını zorlayan. Prof. Dr. Burhanettin UYSAL'ın girokrat yönleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda sıra dışı işleri öngören, değişime ve yeniliğe açık, ikna kabiliyeti yüksek, aktif ve enerjik, olağanüstü durumlarda hızlı yanıt verebilme, risk alma konusunda cesur bir yapıya sahip, kendine güven en önemli özelliği olduğu tespit edilmiştir. Stratejik düşünebilme yeteneği ile farklı düzeydeki olaylara, sorunlara cevap verebildiği saptanmıştır. Özellikle eğitim alanında yeni fırsatları değerlendirirken atacağı hamlelere hazırlıklı olduğu, geleceğe odaklı yol ve yöntemleri uyguladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of the concept of management goes back to ancient times. The concept of management, which was previously defined as achieving a certain purpose with the efforts of people and employing others, was evaluated as the correct use of all the resources available in the following years. However, both the definition and the field of application of the management have been lacking today. In this period, the concept of Girocracy, which is considered as a form of organization of the new age and which is based on personal and corporate entrepreneurship, has gained importance. In this framework, the study pushes the conditions of the system in which it is located in the face of the desireto do business beyond being a manager born in bureaucracy. Professor Dr. The girocrataspects of Burhanettin UYSAL were examined. As a result of the research, it has been determined that self-confidence is the most important feature that predicts extraordinary works, is open to change and innovation, has high persuasionability, is active and energetic, has a bold structure in responding to emergency situations and takes risks. It has been determined that it is able to respond to events and problems at different levels with its ability to think strategically. It has been determined that he is prepared for the moves he will take, especially when evaluating new opportunities in the field of education, and applies future oriented paths and methods.