Hemşirelik bölümü 1. sınıf öğrencilerinde kahkaha yogasının ruhsal belirti sıklığı ve tükürük kortizol düzeyine etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the effect of laughter yoga on mental symptoms frequency and level of cortisol in first year nursing students
  1. Tez No: 524194
  2. Yazar: FATMA ÖZLEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER TEZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, kahkaha yogasının Hemşirelik Bölümü 1. Sınıf öğrencilerinde ruhsal belirti sıklığı ve tükürük kortizol düzeyine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, ön test son test kontrol gruplu deneysel desen ile yapılmış randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırmanın evreni, Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 1. Sınıfta öğrenim gören 202 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın evreninin tamamına tanımlayıcı özellikler soru formu uygulanmıştır. Araştırmaya dâhil edilme kriterlerine uyan 191 öğrenci çalışmaya alınmıştır. Güç analizi yapılmış olup 0,90 güç, 0,05 hata payı ile her bir grup için gerekli örneklem hacmi 34 olarak hesaplanmıştır. Örneklem, öğrencilerin araştırmadan çekilme olasılığı dikkate alınarak 38 deney grubu ve 37 kontrol grubu olmak üzere 75 öğrenciden oluşmuştur. Deney ve kontrol grubu; Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 1. Sınıfta öğrenim gören 191 öğrenci içinden gerçek rastgele sayı seçici web sitesinden rastgele seçilmiştir. Çalışma sürecinde deney grubundan iki, kontrol grubundan da bir öğrenci çalışmayı terk etmiştir. Araştırma; deney grubundan 36, kontrol grubundan 36 olmak üzere 72 öğrenci ile tamamlanmıştır. Veri Toplama Form ve Araçları; Tanımlayıcı Özellikler Soru Formu, Kısa Semptom Envanteri, tükürük kortizol düzeyi çalışılması için tükürük numunesidir. Uygulama süreci; ön test, girişim ve son test olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Ön test aşamasında; deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilere, ilk seans öncesi Kısa Semptom Envanteri uygulanmıştır. Her seans öncesi 07.55'te tükürük kortizol düzeyi ölçümü için öğrencilerden tükürük numunesi alınmıştır. Girişim aşamasında; ön test sonrası deney grubuna kahkaha yogası uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir girişim yapılmamıştır. Deney grubuna dört haftalık sürede, haftada iki seans olmak üzere toplam sekiz seans kahkaha yogası uygulanmıştır. Seanslar 08.00'de başlatılmış ve 08.40'ta bitirilmiştir. Son test aşamasında; kahkaha yogası seanslarının tamamı bittikten sonra deney ve kontrol grubundaki öğrencilere Kısa Semptom Envanteri uygulanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerden her seans sonrası 08.40'ta kortizol düzeyi ölçümü için tükürük numunesi alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of laughter yoga on mental symptom frequency and salivary cortisol level among the 1st Year Nursing Students. This study is a randomized controlled study using pre-post-test design with control group. The population of our research; Ankara University Faculty of Health Sciences Nursing Department consisting of 202 students studying at the First Year. A descriptive question form has been applied to the entire population of the research.191 students fulfilling the criteria of this study have been included. Power analysis has been performed and the required sample volume for each group has been calculated as 34 with 0,90 power and 0.05 margin of error. Sample of the study consistsof 75 students considering the possibility of students leaving the research. This 75 students have been divided into two groups as intervention group (n=38) and control group (n=37). Intervention and control group have been randomly selected among Ankara University Faculty of Health Sciences Nursing Department. During the study period, two students from the experimental group and one from the control group left the study. The study has been completed with 72 students, 36 from the intervention group and 36 from the control group. Data Collection Forms and Tools are Descriptive Characteristics Questionnaire, Brief Symptom Inventory, saliva samples for the study of salivary cortisol level. Application process consist of three phases such as; pre-test, intervention and post-test. During pre-test phase; intervention and control groups have been applied Brief Symptom Inventory before the first session. Saliva samples have been taken from intervention and control group students for measurement of salivary cortisol level at 07.55 am before each session. During the intervention phase; laughter yoga has been applied to the intervention group after the pre-test. There hasn't been any intervention for the control group during the research. Eight sessions of laughter yoga have been applied to the intervention group in total, two sessions per week for four weeks. Sessions have started at 08.00 am and finished at 08.40 am. During the final test phase; Brief Symptom Inventory has been applied to the students in the intervention and control groups after the sessions of laughter yoga sessions have finished. Saliva samples have been taken from the students who have participated in the study at 08.40 am for each cortisol level measurement after each session.