Çevrimiçi ve çevrimdışı perakendeci mağazalarda tüketicilerin satın alma davranışlarının yüksek dokunuşlu ve düşük dokunuşlu ürünler açısından karşılaştırılması
Comparison of consumer buying behavior in online and offline retail stores for high-touch and low-touch products
- Tez No: 660929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KALENDER ÖZCAN ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Mevcut pazarlama literatüründe, yenilikçi bir pazarlama stratejisi olarak duyusal pazarlamanın artan bir ilgisi vardır. Duyusal pazarlamayı etkili bir şekilde yönetmek için, her bir duyusal uyaranı ayrıntılı olarak ele almak oldukça önemlidir. Beş duyu arasında dokunma ve tüketici davranışı üzerindeki etkileri pazarlamada uzun süredir göz ardı edilmektedir. Dokunsal konularının teorik ve sınırlı ampirik temellerine dayanan bu çalışma, dokunma ihtiyacı, tüketici güveni, materyalizm, alışveriş keyfi ve satın alma niyetinin yüksek ve düşük dokunuşlu ürünler için çevrimiçi ve çevrimdışı perakende mağazaları arasındaki farklılıklarını ampirik olarak araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın deney grupları arasındaki farklılıkları test etmek için ANCOVA ve ANOVA kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, çalışmada incelenen gruplar arasında sadece ototelik dokunma ihtiyacı bağlamında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda, gelecekteki araştırmalar ve perakendeci ve pazarlama yöneticileri için bazı öneriler öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the current marketing literature, sensory marketing as an innovative marketing strategy has a growing interest. In order to manage sensory marketing effectively, it is crucial to handle each sensory stimuli in detail. Among five senses, touch and its' effects on consumer behavior have long been ignored in marketing. Based on the theoretical and limited empirical grounds of haptic (touch) issues, this study aims to empirically investigate the differences of need for touch, consumer trust, materialism, shopping enjoyment, and intention to buy among online and offline retail stores for high-touch and low-touch products. ANCOVA and ANOVA were used to test for differences among treatment groups. According to the results of the study, there was only a statistically significant difference in the context of the need for autotelic touch among the groups examined in the study. In the conclusion, some suggestions for future research and for the retailer and marketing managers are put forward.