Global defense industrialization and cooperative behaviors of major powers
Küresel savunma sanayileşmesi ve büyük güçlerin iş birlikçi davranışları
- Tez No: 660952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez, küresel savunma sanayileşmesini ve bu süreçte büyük güçlerin iş birlikçi davranışlarını analiz etmektedir. Küreselleşme dönemindeki iş birliği modellerini açıklamak için, bir vaka çalışması yaklaşımına dayalı karşılaştırmalı bir tarihsel analiz yapılacaktır. Bu amaçla, küresel savunma sanayileşmesinin siyasi, ekonomik ve teknolojik boyutları, büyük aktörlerin işbirlikçi davranışları üzerindeki etkisi, Neorealist, Neoliberal kurumsalcı ve Bölgeselci teorilere dayanan eklektik bir yaklaşımla araştırılacaktır. Bu tezde, yirmi birinci yüzyılda daha bölgesel bir niteliğe sahip olan küresel savunma sanayileşme süreci kapsamında, büyük güçlerin iktidar statülerinin işbirlikçi davranışlarını etkilediği savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes global defense industrialization and the cooperative behaviors of major powers in this process. In order to explain the patterns of cooperation in the globalization period, a comparative historical analysis based on a case study approach will be conducted. With this aim, the influence of political, economic, and technological dimensions of global defense industrialization on cooperative behaviors of major actors will be explored following an eclectic approach based on Neorealist, Neoliberal institutionalist, and regionalist theories. In this thesis, it will be argued that the power statuses of major powers influence their cooperative behaviors in the scope of the global defense industrialization process, which, in the twenty-first century, has a more regional characteristic.