Farklı yöntemlerle yapılan devital ağartmanın etkinliği ve dişin fiziksel özellikleri üzerine etkisi
Effectiveness of devital bleachi̇ng made with different methods and its effect on the physical properties of the tooth
- Tez No: 660987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AYDIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı; kanal patlarıyla renklendirilen çekilmiş dişlerde sodyum perboratın (SP), tek başına kimyasal ve titanyum dioksit (TiO2) nanopartikülleri ile güçlendirildikten sonra lazerle aktive edilerek meydana getirdiği beyazlatma ve demineralizasyon miktarının incelenmesidir. Çalışmaya çürüksüz 120 üst küçük azı diş dahil edildi. Renklendirme öncesi tüm dişlerin mineralizasyon ve renk ölçümleri yapıldı. Dişler, rastgele 2 gruba ayrıldı (n=60), her bir grubun pulpa odasına MTA Fillapex ve AH26 kanal patları yerleştirilip geçici dolgu yapıldı ve 3 hafta yapay tükürük solüsyonu içerisinde bekletildi. Bir haftanın sonunda tekrar renk ölçümü yapıldı. Daha sonra her grup beyazlatma uygulaması için rastgele 4 ayrı alt gruba ayrıldı (n=15). Grup 1; sadece kimyasal olarak SP materyaliyle ağartıldı. Grup 2; SP materyali diod lazer ile aktive edildi. Grup 3; SP materyali Er:Cr.YSGG ile aktive edildi. Grup 4; SP-TiO2 jel' i LED ile aktive edildi ve ağartma işlemleri tamamlandı. Ağartma sonrası tüm gruplara geçici dolgu yapılıp 1 hafta yapay tükürükte bekletildi. Bir haftanın sonunda renk ve mineral ölçümü tekrarlandı. Kanal patlarıyla renklendirme sonrası renk değişimi açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi (p>0,05). Beyazlatma sonrasında ise; MTA Fillapex ile renklendirilen dişlerde, Er,Cr:YSGG laser ile aktive edilen SP, diğer gruplara göre daha etkin beyazlama sağladı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The objective of the present study is to evaluate the degree of whittennig and demineralization following bleaching with sodium perborate (SP) alone (chemical), reinforced with (TiO2) and activated with lasers. One hundred and twenty teeth were included. Initial color and mineralization measurement was performed. The teeth were randomly divided into 2 groups (n=60). Pulp chambers were filled with either MTA Fillapex or AH26. Then, crowns were filled, the samples were kept in artificial saliva for 3 week and color measurement was repeated. Both group was subgrouped into 4 (n=15). Group 1; chemical SP bleaching. Group 2; SP activated with diode laser. Group 3; SP activated with Er:Cr.YSGG laser. Group 4; SP-TiO2 gel activated with LED. All samples were kept in artificial saliva for another 1 week. Color and mineral measurement was measured. Both sealers resulted in similar degree of discoloration (p>0,05). Following bleaching, SP activated with Er:Cr.YSGG laser provided more effective bleaching in teeth discolored with MTA Fillapex (p0,05).