CS modüller ve baskınlık üzerine
On CS modüles and dominance
  1. Tez No: 66099
  2. Yazar: NURAY EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN TERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
IV ÖZET Bu çalışma dört bölümden oluşuyor. Birinci bölümde, diğer bölümlerde kullanılacak temel tanım ve özellikler verildi. İkinci bölümde, CS modüllerle; yan süreklilik, düzgün boyut, injektiflik, yerel diktoplananlar ve ACC arasındaki bazı ilişkiler incelendi. Ayrıca CS modüllerden daha genel bir modül olan C 11 modüllerin değişik karakterizasyonları verildi ve bu modüllerin dik toplamları ve diktoplananlarıyla ilgili özelliklere değinildi. Özellikle, nonsingular C 11 modülün bir ayrışımı incelendi. Üçüncü bölümde, dominant modüller tanıtıldı ve bir modülün dominant olması için gerek ve yeter koşullar verildi. Dominant modüllerle bağlantılı bazı yeni tip modüller tanımlandı ve bu modüllerdeki bazı özel alt modül zincirleri incelendi. Dördüncü bölümde ise CS modüllerden hareketle D S modüller tanımlandı ve bu modüllerin bazı özellikleri sağlayıp sağlamadığı incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is composed of four chapters. In the first chapter are given basic definitions and properties which will be needed in the further chapters. In the second chapter, some relationships between CS modules and quasi-continuity, uniform dimension, injectivity, local direct summands and ACC are investigated. Moreover, a generalization of CS modules; namely modules with Cll and several characterizations of it are given. Also, direct sums and direct summands of Cll modules are discussed as well as a particular decomposition of this kind of modules. In chapter three, dominant modules are introduced and some necessary and sufficient conditions are given for a module to be dominant, some new types of modules connected with dominant modules are defined, of which special chains of submodules are investigated. In the fourth chapter, DS modules are defined, inspired by the notion of a CS module, and some related properties are examined.