Kimya eğitiminde geliştirilen minyatüre araç gerecin çevre kimyası araştırmalarında kullanımı
The Use of miniature tolls-developed in the education of chemistry in the research of environmental chemistry
  1. Tez No: 66098
  2. Yazar: SİBEL BASMACI (CESUR)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ MORGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
iv ÖZET Her gün büyüyen ve değişen dünyamızda kirleticilerin miktarının da hızla artması çevre kirlenmesini büyük bir problem haline getirmiştir. Kirliliklerin artışları kimyacılar, çevre kimyacılar ve ziraatçılar ta rafından devamlı analizlenmekte ve çevre kimyası analizleri yapılması büyük önem kazanmaktadır. Kimya eğitimcileri tarafından geliştirilen minyatür araç gereç (minilabor) yarı mikro ve mikro kimyasal uygulamalarda başarı ile kullanılmaktadır. Çalışmamızda toprak ve suda yapılan çeşitli çevre kim yası analizlerinde minyatür araç-gereç başarı ile kullanılmıştır. Minyatür araç gerecin çevre kimyası analizlerinde kullanılması re aksiyonlar sonucunda oluşan kimyasal atıkların miktarını azaltarak çevrenin daha az kirlenmesi yönünden çevre dostu olarak ortaya çık maktadır Yapılan çevre kimyası analizleri kapsamında suda ve toprakta bulunan klor, fosfat, organik karbon, karbonat, azot, kurşun, kalsiyum, magnezyum, potasyum, sülfat ve siyanür gibi element ve iyonların analizleri minyatür araç gerecin kullanılmasıyla uygulanmıştır. Sonuç açısından minyatür araç gereç ile yapılan uygulamalar yan mikro düzeyde yapılan uygulamalara büyük paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our rapidly changing and developing world, increase in the amount of polluters has made environmental pollution a vital problem. Increase in the amount of polluters has been analyzed continuously by chem ists, agricultural engineers and environmental chemists; there fore, making environmental chemistry analysis has become extremely im portant. Miniature-tools, that are improved by chemistry instructors, are used in semi-micro and micro chemical applications successfully. In our study, miniature tools were also used with a great success for several environmental chemistry analysis of soil and water. Using miniature tools for environmental chemistry analysis has de creased the amount of chemical waste that are created by reactions. As a resulf of this useful improvement, miniature -tools are considered environmental friends in aspect of less environmental pollution. In content of environmental chemistry analysis applications, analysis of elements and ions that are included in the structure of water and soil such as chlorine, phospate, organic carbon, carbonate, lead, calcium, magnesium, potassium, sulphate and cyanide is made possible by means of miniature -tools. Consequently, applications made possible by means of miniature-tools and applications performed on semi-micro level show a great similar ity.