Diyabetik koroner bypass hastalarında uzamış kros klemp süresinin erken dönemde böbrek fonksiyonlarına etkisi
The effect of extended cross clamp time on early renal functions in diabetic coronary bypass patients
  1. Tez No: 661021
  2. Yazar: PERİHAN TEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Klinik çalışmalar, kalp cerrahisi sırasında aortik kros klemp (AKK) süresi ve kardiyopulmoner bypass süresinin (KPB) postoperatif hastalarda mortalite ve morbiditenin bağımsız belirleyicisi olduğunu göstermiştir. Bu nedenle çalışmamızda koroner arter baypas greft yapılan diyabetik hastalarda AKK süresinin postoperatif erken dönemde böbrek hasarı oluşumu açısından etkisini karşılaştırmayı amaçladık. İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi bölümünde 1 Ocak 2018 ile 1 Ocak 2019 tarihleri arasında koroner bypass greftleme ameliyatı olan ve kardiyopulmoner bypass uygulanan, diyabetik 83 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Ameliyat sırasında kross klemp süresi 60 dakikadan az olan hastalar grup 1, 60 dakika ve üzeri olan hastalar grup 2 olarak gruplandırılmıştır. Hastaların preoperatif ve postoperatif erken dönemde üre, kreatinin değerleri ile postoperatif idrar miktarları incelenerek karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Clinical studies have shown that aortic cross-clamp (ABC) time and cardiopulmonary bypass time (CPB) during cardiac surgery are independent determinants of mortality and morbidity in postoperative patients. Therefore, in our study, we aimed to compare the effect of ABC time on kidney damage in the early postoperative period in diabetic patients undergoing coronary artery bypass grafting. 83 diabetic patients who underwent coronary bypass grafting and cardiopulmonary bypass between January 1, 2018 and January 1, 2019 in the Cardiovascular Surgery Department of Istanbul Bagcilar Training and Research Hospital were included in the study. The patients with cross clamp duration of less than 60 minutes during the operation were grouped as group 1, and the patients with 60 minutes or more were grouped as group 2. Preoperative and early postoperative urea and creatinine levels of the patients were examined and compared with their postoperative urine amounts.