Temassız ödeme sistemlerinin benimsenmesi ile ilişkili unsurlar
Factors related to the adoption of contactless payment systems
  1. Tez No: 661046
  2. Yazar: ALİ KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL SEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelerle beraber ödeme sistemleri son derece hızlı bir şekilde değişmekte ve buna bağlı olarak ödeme yöntemleri de bu değişim sürecine aynı hızla uyum sağlamaktadır. Bu noktadaki yeniliklerden birisi de temassız ödeme sistemleridir. Temassız ödeme sistemlerinin yaygınlaşması kullanıcıların bu sistemleri benimsemesine ve bu sistemleri kullanmaktan memnun olmalarına bağlıdır. Bu tez çalışmasında Türkiye'de yaşayan çeşitli demografik özelliklere sahip 453 temassız ödeme sistemi kullanıcısından toplanan verilere dayanarak, bu sistemlerin benimsenmesi ve bu sistemlerin memnuniyetle ilişkili unsurları araştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda kullanıcıların temassız ödeme sistemini benimsemelerinde hizmet kalitesi, kullanım kolaylığı ve sosyal değer değişkenlerinin olumlu etkisi olduğu görülürken, algılanan risk değişkeninin olumsuz yönde etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, with technology, payment systems are changing rapidly, and accordingly, payment methods adapt to this transformation process at the same speed. One of the innovations in this regard is contactless payment systems. The widespread use of contactless payment systems depends on the users' adoption of these systems and their satisfaction with using these systems. In this thesis study, based on data collected from 453 contactless payment systems users living in Turkey with various demographic features, the factors that are related to the adoption and satisfaction with contactless payment systems have been studied. As a result of the analyses, it is found that service quality, ease of use, and social value variables have a positive effect on the adoption of the contactless payment systems while the perceived risk variable has a negative effect.