Fintek evreninde temassız ödemelerin kullanıcı niyetlerine etkisi: Düzce ili örneği
The impact of contactless payments on user intentions in the Fintek ecosystem: The case of Düzce province
- Tez No: 1012489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme sürecinin hız kazanması, tüketici davranışlarında önemli değişimlere yol açmıştır. Özellikle finansal teknolojiler kapsamında geliştirilen temassız ödeme sistemleri, bireylerin satın alma ve ödeme alışkanlıklarını yeniden şekillendirmiştir. Bu çalışma, temassız ödeme sistemlerinin kullanıcılar tarafından benimsenmesini etkileyen faktörleri incelemeyi ve bu faktörlerin kullanıcı niyetleri üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, Düzce ili özelinde gerçekleştirilmiş olup, temassız ödeme yöntemlerini kullanan bireyler çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında algılanan risk, hizmet kalitesi, kullanım kolaylığı ve sosyal değer değişkenlerinin, kullanıcıların temassız ödeme sistemlerine yönelik kullanım niyeti ve memnuniyeti üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak çevrimiçi anket yöntemi kullanılmış ve gönüllülük esasına dayalı olarak 324 katılımcıdan veri elde edilmiştir. Anket formunun geçerliliğini ve güvenilirliğini artırmak amacıyla ön test uygulanmış, elde edilen geri bildirimler doğrultusunda ölçüm aracına son şekli verilmiştir. Toplanan verilerin analizinde betimleyici istatistiklerden yararlanılmış, değişkenler arasındaki ilişkilerin test edilmesi amacıyla Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) yöntemi tercih edilmiştir. Analizler SmartPLS 4 ve SPSS 26 istatistiksel analiz yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen PLS-SEM analizi sonucunda, modelde yer alan değişkenler arasındaki yapısal ilişkilerin büyük ölçüde istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Algılanan fayda, kullanım kolaylığı, hizmet kalitesi ve sosyal değer değişkenlerinin kullanım niyeti ve memnuniyet üzerinde pozitif ve anlamlı etkileri tespit edilirken; algılanan risk değişkeninin ise negatif yönlü ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular, modelin açıklayıcılık gücünün yeterli düzeyde olduğunu ve önerilen yapısal modelin ampirik olarak desteklendiğini göstermektedir. Bu araştırmanın, temassız ödeme sistemlerine ilişkin kullanıcı davranışlarını çok boyutlu bir bakış açısıyla ele alarak Fintek literatürüne özgün katkı sağlaması ve uygulayıcılar için yol gösterici bulgular sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Technological advancements and the accelerating pace of digitalisation have led to significant changes in consumer behaviour. In particular, contactless payment systems developed within the scope of financial technologies have reshaped individuals' purchasing and payment habits. This study aims to examine the factors influencing the adoption of contactless payment systems by users and to reveal the effects of these factors on user intentions. The research was conducted specifically in Düzce Province, with individuals using contactless payment methods constituting the study population. Within the scope of the study, the effects of the variables perceived risk, service quality, ease of use and social value on users' intention to use and satisfaction with contactless payment systems were analysed. An online survey method was used as the data collection tool, and data was obtained from 324 participants on a voluntary basis. A pre-test was conducted to enhance the validity and reliability of the questionnaire, and the final version of the measurement tool was developed based on the feedback received. Descriptive statistics were utilised in the analysis of the collected data, and the Partial Least Squares Structural Equation Modelling (PLS-SEM) method was selected to test the relationships between variables. The analyses were conducted using SmartPLS 4 and SPSS 26 statistical analysis software. The results of the PLS-SEM analysis revealed that the structural relationships between the variables in the model were largely statistically significant. It was found that the variables of perceived benefit, ease of use, service quality and social value had positive and significant effects on usage intention and satisfaction; whilst the perceived risk variable was found to have a negative and significant effect. The findings indicate that the model's explanatory power is adequate and that the proposed structural model is empirically supported. It is anticipated that this study will make a unique contribution to the FinTech literature by examining user behaviour regarding contactless payment systems from a multidimensional perspective, and will provide guiding insights for practitioners.