İş sağlığı ve güvenliğinde toplam kalite yönetimi yaklaşımı: karayolu yol yapım inşaatı örneği
Total quality management approach in occupational health and safety: road road construction example
- Tez No: 661055
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Labour Economics and Industrial Relations, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği, yapısı itibariyle sürekli iyileştirmeye açık bir disiplindir. Günümüzde işletmeleri iş kazalarını önlemek ve minimum düzeylere indirmek açısından başarıya ulaştıran faktörler, Toplam Kalite Yönetimi prensipleri, İş Sağlığı ve Güvenliği kavramı ve kalite ile verimlilik ilkeleri üzerine kurulmuştur. Son yıllarda yol yapım inşaatı sektöründe meydana gelen iş kazaları, işin kapasitesine göre doğru orantılı bir şekilde artış göstermektedir. İş yerinde meydana gelen iş kazalarındaki artışın azaltılması için iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi ile toplam kalite yönetim sisteminin koordineli bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı; yol yapım inşaatlarında meydana gelen iş kazalarını minimum düzeye indirmek için, İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürünün benimsenmesi ve sürekli iyileştirme yaklaşımının uygulanması ile iş kazalarını minimum düzeye indirmeyi sağlayacak farkındalık yaratmaya çalışmaktadır. Bu amaçla Ankara'da yürütülmekte olan bir yol yapım inşaatında, İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarına Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin uygulanması ile, projenin yürütülmesi sırasında meydana gelebilecek iş kazalarının önlenmesi ve minimum düzeye indirilmesini sağlamaktır. Araştırmada uygulanan anket üç kısımdan meydana gelmektedir. İlk kısımda çalışanları tanımak amacıyla 7 adet soru bulunmaktadır. İkinci kısımda çalışanların bilinç düzeyini ölçmek için 34 adet soru bulunmaktadır. Üçüncü kısımda ise çalışanların toplam kalite yönetimi hakkında bilgi düzeylerini ölçmek için 9 adet soru bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and Safety is a discipline open to continuous improvement due to its nature. Today, the factors that make businesses successful in terms of preventing and minimizing occupational accidents are based on Total Quality Management principles, Occupational Health and Safety concept and quality and productivity principles. Occupational accidents that have occurred in the road construction sector in recent years have increased in direct proportion to the capacity of the work. In order to reduce the increase in occupational accidents in the workplace, the occupational health and safety management system and the total quality management system should be implemented in a coordinated manner. The aim of this study; In order to minimize occupational accidents occurring in road construction constructions, it is aimed to reduce occupational accidents to a minimum level and even to zero level by adopting Occupational Health and Safety Culture and applying continuous improvement approach. For this purpose, the implementation of Total Quality Management philosophy in Occupational Health and Safety practices in a road construction in Ankara is among the main objectives to prevent and minimize work accidents that may occur during the execution of the project. The questionnaire applied in the research consists of three parts. In the first part, there are 7 questions to get to know the employees. In the second part, there are 34 questions to measure the awareness level of the employees. In the third part, there are 9 questions to measure the knowledge level of employees about total quality management.