Analyzing the impact of occupational health and safety on total quality management: A case study in Jordan
İş sağlığı ve güvenliğinin toplam kalite yönetimi üzerindeki etkisinin incelenmesi: Ürdün örneği
  1. Tez No: 819020
  2. Yazar: NEZAR KHALAF ABED AL-RAHMAN RABABAH
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE TÜLİN AKTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliğinin Toplam Kalite Yönetimi Üzerindeki Etkisinin Analizi: Ürdün'de Bir Vaka Çalışması Nezar Rababah Bu çalışma, toplam kaliteye ulaşmada iş sağlığı ve güvenliğinin etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmacı, çalışmanın amaçlarına ulaşmak için bir ölçek geliştirmiş ve bunu Ürdün'de madencilik sektöründe yer alan şirketlerde çalışan bir grup işçiye uygulamıştır. Tanımlayıcı analitik yaklaşım, 400 adetlik bir örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, Ürdün'de faaliyet gösteren şirketlerde iş sağlığı ve güvenliğinin ürünlerin toplam kalitesi ve şirketlerin başarıları üzerinde açık bir etkisinin olduğunu ve çalışanların sonuçlarında farklılık olmamasının, cinsiyet değişkenine atfedildiğini göstermiştir. Toplam kalitenin, iş sağlığı ve güvenliği ile yakından ilişkili olduğu, çalışmanın sonuçları ve sınıflandırmaları ile ortaya konmuştur. Çalışmada sunulan önerilerin başında, kapsamlı kalite standartlarının mevcut olduğu kurum, şirket ve fabrikalarda, en yüksek standartlara ulaşmak için iş sağlığı ve güvenliği standartlarının benimsenmesinin gerekliliği gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Analyzing the Impact of Occupational Health and Safety on Total Quality Management: A Case Study in Jordan Nezar Rababah The purpose of this study is to shed light on the importance of workplace health and safety in achieving overall quality. To meet the study's goals, the researcher created a scale, which was applied to workers in Jordanian mining companies. A descriptive analytical approach is performed on a sample size of 400. The results of the study demonstrate that workplace health and safety has a definite impact on the overall quality of products and their achievement inside the businesses operating in Jordan. They also indicate that the absence of differences in the results of workers is attributed to the gender variable; health and safety, however, are intimately tied to overall quality. The study's classifications and results serve to illustrate them. The study presents several recommendations, the most important of which is the need to adopt occupational health and safety standards for institutions, companies, and factories through which comprehensive quality standards are available in order to reach the highest standards.