Zayıf alan çift rezonans spektrometresinde magnetik alanın bilgisayar ile taranması ve serbest kökçe çözeltilerinde DNP ölçümleri
- Tez No: 66106
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada TANOL (4-hydroxy-2,2,6,64etramethylpiperidinyloxy) nitroksit serbest kökçesinin, sabit konsantrasyon ve farklı viskozite değerlerinde hazırlanan örnekleri, alçak alan bölgesinde (1.53 mT) Dinamik Çekirdek Polarizasyonu yöntemi ile incelenmiştir. Örneklerin deneysel spektrumları kaydedilmiş, her rezonans frekansında doygunluk yöntemi ile ekstrapole edilmiş yükseltme çarpanları bulunmuştur. Deneysel spektrumların benzeştirilmesi ile her rezonans geçişi için elektronik durulma zamanlan hesaplanarak, durulma hızlarının viskozluk ile değişimi incelenmiştir. Farklı konsantrasyon değerlerinde hazırlanan örneklerin doygunluk ölçümleri ile, Dinamik Çekirdek Polarizasyonunun konsantrasyona bağlı değişimi incelenerek, kaçak çarpanı ve bağlaşım paremetresi bulunmuştur. Bu değerlere bağlı olarak çekirdek ile elektronlar arsındaki etkileşmelerin hangi paremetrelerle değiştiği incelenmiştir. Akım kararlayıcısındaki helipot devresiyle yapılan manyetik alanın taranması, 12 bit DA kartı kullanılarak bilgisayar kontrolü ile yapılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the nitroxide free radical of TANOL samples which are prepared in constant concentration and different viscosity values are observed in low field region (1.53 mT) with using Dynamic Nuclear Polarization tecnique. The experimental spectrums of the samples are recorded, for each resonance frequencies the extrapolated enhancement factors are calculated by using saturation method. By using the simulation of the spectrums, for each of the resonance transitions, the electronic relaxation times are calculated so that the dependency of the relaxation velocities up to the vicosity are examined. By using the saturations measurements of the samples which are prepared in different concentrations, the changes in Dynamic Nuclear Polarization depending on the concentration values are examined to find the lekage factor and coupling parameter. Up to this values, it is discussed which parameters are responsible for the interactions between the nucleus and the electrons. The scanning of the magnetic field with the helipot circuit in the current stabilizator are provided using computer control with 12 bite DA cart.