Diş hekimlerinin temporomandibular eklem hastalıkları hakkındaki bilgilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge of dentists about temporomandibular joint diseases
  1. Tez No: 661095
  2. Yazar: MUHAMMET ÜMİT TOKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Temporomandibular eklem (TME) rahatsızlıkları toplumda yaygın olarak görülmektedir. Diş hekimlerinin TME hastalıkları hakkındaki bilgilerinin değerlendirilmesi amacıyla anket çalışması yapılması planlandı. Anketler 400 tane katılımcıya uygulanmıştır, bu katılımcıların 200 tanesi pratisyen diş hekimleri, kalan 200 tanesini ise uzman diş hekimleri oluşturmaktadır. İstatistiksel analizlerde SPSS for Windows 17.0 kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler için ortalama ve standart sapma, ortanca (min-maks) ve % (frekans) değerleri verildi. İstatistiksel analizlerde Kruskal Wallis, Mann Whitney U ve Bonferroni düzeltmeleri, gerekli durumlarda Kruskal Wallis veya Mann Whitney U testleri kullanıldı. Ayrıca ki-kare testleri ile karşılaştırmalar gerçekleştirdi.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular joint (TMJ) disorders are common in the population. A survey was planned to evaluate the knowledge of dentists about TMJ diseases. The questionnaires were applied to 400 participants, 200 of them were general dentists and the remaining 200 were specialist dentists. SPSS for Windows 17.0 was used for statistical analysis. Mean and standard deviation, median (min-max) and % (frequency) values were given for descriptive statistics. Kruskal Wallis, Mann Whitney U and Bonferroni corrections were used for statistical analysis, and Kruskal Wallis or Mann Whitney U tests were used when necessary. He also made comparisons with chi-square tests.