Diş hekimlerinin temporomandibuler düzensizliklerin teşhis ve tedavisine yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of dentists' approach to the diagnosis and treatment of temporomandibular disorders
  1. Tez No: 791034
  2. Yazar: HATİCE ÇİĞDEM ERAKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CAVİDAN AKÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Temporomandibuler düzensizlikler (TMD), çiğneme kasları, TME ve ilişkili yapılarda ağrı ve/veya disfonksiyon ile karakterize bir grup kas-iskelet sistemi rahatsızlığı için kullanılan bir terimdir. Toplumda çok sayıda birey TMD'lerden etkilenmekte, bunların bir kısmı tedavi arayışı içerisine girmektedir. Bu hastaların sıklıkla başvurduğu hekim grubu da diş hekimleri olmaktadır. Bu araştırma ile TMD teşhis ve tedavisi konusunda diş hekimlerinin kendilerini yeterli bulma düzeylerinin özdeğerlendirme yoluyla analiz edilmesi ve uzmanlık branşlarına göre TMD'ye yaklaşımları arasındaki farklılıkların ortaya konulması hedeflenmiştir. Anket şeklinde yürütülen araştırmamız i) Demografik bilgiler, ii) TMD konusunda alınan eğitim ve klinik yeterlilik düzeylerini özdeğerlendirme, iii) TMD teşhis ve tedavi rutinlerini değerlendirme, iv) TMD vakalarına yaklaşımı içeren, 4 bölüm ve 16 sorudan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular disorders (TMDs) is a term that embraces a group of musculoskeletal and neuromuscular conditions that involve the temporomandibular joints, muscles and all associated tissues. TMDs are affecting a lot of individuals in population however few seeking for treatment. Dental professionals are responsible for the diagnosis and management of TMD and associated structures. The objective of present study was to assess the level of dentists' self-perceived knowledge of TMD and evaluate the differences between specialists and general dentists' approaches to diagnosis and treatment of TMD in Ankara. This survey containing 16 items with the 4 main themes: (i) demographic information, (ii) self-assessment knowledge of TMD clinical skills, (iii) determining clinical routines of TMD, (iv) evaluating approaches to the TMD cases.