Aile hekimliği asistanlarının prediyabet hakkında bilgi, tutum ve uygulamaları
Knowledge, Attitude and Practice of Family Medicine Research Assistants about Prediabetes
  1. Tez No: 661098
  2. Yazar: ŞİRİN KOÇ KARAKIRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN AYŞİN ARTIRAN İĞDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki aile hekimliği asistanlarının prediyabet tanısı, taraması ve tedavisi konusundaki bilgi, tutum ve uygulamalarını değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı, kesitsel tipte olan bu çalışma, 19.07.2020-15.09.2020 tarihleri arasında Türkiye'de aile hekimliği asistanı olarak çalışmakta olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 322 kişi ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde“IBM SPSS 25.0”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AİM: The aim of this study was to evaluate the knowledge, attitudes and practices of family medicine research assistant in Turkey about diagnosis, screening and treatment of prediabetes. MATERİALS AND METHODS: The descriptive cross-sectional type of study was conducted with 322 people which dates 19.07.2020-15.09.2020 in Turkey family medicine is working as a research assistant and who agreed to participate in the study. A questionnaire form was used as a data collection tool.“IBM SPSS 25.0”was used in data analysis. A p value of