Primer dismenore şikayeti olan gençlerde Su Jok uygulamasının dismenore ve yaşam kalitesi üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of Su Jok therapy on dysmenorrhea and quality of life in young individuals with primary dysmenorrhea: A randomized controlled trial
- Tez No: 979293
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN SEVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Hemşirelik, Obstetrics and Gynecology, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma, primer dismenore şikayeti olan gençlerde Su Jok uygulamasının dismenore şiddeti ve yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yürütüldü. Bu araştırma, randomize kontrollü bir çalışma olarak tasarlandı. Ocak -Temmuz 2025 tarihlerinde Muş Alparslan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde yürütüldü. Araştırma, belirlenen kriterleri karşılayan ve gönüllü olarak katılım sağlayan 100 kadın öğrenci (müdahale grubu: 50, kontrol grubu: 50) ile tamamlandı. Veriler“Veri Toplama Formu”,“Menstrüasyon Öncesi ve Sonrası Dismenore İzlem Formu”,“Visüel Analog Skala (VAS)”ve“Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Form (WHOQOL-BREF)”kullanılarak toplandı. Müdahale grubuna, birinci menstruasyon döneminde ön testler uygulandı. 2. Menstrüasyon döneminin 1. günü itibari ile toplam 10 gün boyunca eldeki makro, böcek ve mini sistem üzerinden belirli refleks noktaları yüzük ve spiral yardımıyla uyarıldı; uterus ve yumurtalık yansıma noktalarına 2–5 dakika moxa uygulandı. Ardından karabiber tohumları ağrılı bölgelere flasterle sabitlenerek, 4–10 saat arası kalmaları önerildi. Uygulama sonrası son testler alındı, 3. menstrüasyon döneminde aynı işlemler tekrarlandı, 4. ve 5. dönemlerde ise yalnızca VAS, WHOQOL-BREF ve Uygulama Öncesi ve Sonrası Dismenore İzlem Formu (UÖSDİF) formları dolduruldu. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmadı. Verilerin analizinde anlamlılık p<0,001 düzeylerinde değerlendirildi. Araştırma sonucunda müdahale grubunda yer alan genç bireylere uygulanan Su Jok terapisinin primer dismenore şikayetlerini anlamlı olarak azalttığı (p<0,001) yaşam kalitesini anlamlı olarak arttırdığı belirlendi (p<0,001). Su Jok terapisi, genç bireylerde primer dismenore şiddetini azaltarak yaşam kalitesini artıran etkili ve güvenli bir tamamlayıcı hemşirelik uygulamasıdır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the effect of Su Jok application on dysmenorrhea severity and quality of life in young women with primary dysmenorrhea complaints. This study was designed as a randomized controlled trial and was conducted between January and July 2025 at the Faculty of Health Sciences, Muş Alparslan University. The study was completed with 100 female students who met the inclusion criteria and voluntarily participated (intervention group: 50, control group: 50). Data were collected using the“Data Collection Form,”“Premenstrual and Postmenstrual Dysmenorrhea Monitoring Form,”“Visual Analog Scale (VAS),”and“World Health Organization Quality of Life Measure-Short Form (WHOQOL-BREF).”Pre-tests were administered to the intervention group during the first menstrual period. 2. Starting on the first day of the menstrual period, specific reflex points were stimulated for a total of 10 days using the macro, insect, and mini systems with the help of rings and spirals; moxa was applied to the uterus and ovary reflection points for 2–5 minutes. Then, black pepper seeds were applied to the painful areas using adhesive tape and left in place for 4–10 hours. The post-intervention assessments were completed, and the same procedures were repeated during the third menstrual cycle. In the fourth and fifth cycles, only the VAS, WHOQOL-BREF, and the Pre- and Post-Intervention Dysmenorrhea Follow-Up Form (PPIDF) were administered.No intervention was made to the control group. The significance of the data analysis was evaluated at p<0.001 levels. The study found that Su Jok therapy administered to young individuals in the intervention group significantly reduced primary dysmenorrhea complaints (p<0.001) and significantly improved quality of life (p<0.001). Su Jok therapy is an effective and safe complementary nursing practice that improves quality of life by reducing the severity of primary dysmenorrhea in young individuals.