Mandibular posterior bölge diş eksikliği için farklı inklünasyonlarda yerleştirilen implantlar üzerine, farklı altyapı materyalleri kullanılarak tasarlanan implant üstü sabit restorasyonun, implant ve çevresindeki kemikte oluşturduğu stresin değerlendirilmesi: Üç boyutlu sonlu elemanlar analizi
Evaluation of the stresses on the implant and the surrounding bone; from the different inclunacitions on the implant fixed prosthesis and the different infrastructure materials, for mandibular posterior region tooth deficiency: A three-dimensional finite element analysis
  1. Tez No: 661104
  2. Yazar: AFRA EDA KARADAYI YÜZÜKCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN YERLİYURT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışamın amacı oblik kuvvetler altındaki implant üstü sabit protezin farklı alt yapı materyalleri ve farklı inklünasyonlar kullanılarak dental implantlar ve kemik çevresinde oluşturduğu stresin değerlendirilmesi Yöntem: İmplantlar Nobel Active firmasından seçildi. Anterior ve posterior implantın boyu 10 mm, çapı ise 4.3 mm olarak belirlendi. Anterior implant ise her modelde paralel olarak yerleştirildi. Posterior implant (meziale 17°, distale 17°, bukkale 17°, palatinale/linguale 17°) yapacak şekilde tasarlandı. Çalışmamızda; implant üstü sabit restorasyonlar, alt yapı mataryallerine göre 3 ana gruba ayrıldı. Krom-kobalt, zirkonya, PEEK. Her bir bukkal tüberkül tepelerinden bukkolingual yönde dişin uzun aksına 30 derece açı yapacak şekilde toplamda 500 N oblik kuvvet uygulanmıştır. Modellerde oluşan en yüksek Maximum Principal stresi ve Minimum Principal stresi değerleri alındı. Ayrıca implantlardan ve alt yapılardan da Maximum von Misses stresi değerleri alındı. Bulgular: Oblik yüklemede bütün yapılarda oluşan stres bulguları değerlendirildiğinde, kortikal kemikte oluşan streslerin trabeküler kemikte oluşan streslerden daha yüksek olduğu tespit edildi. En yüksek stres değerlerinin implantlarda oluştuğu görüldü. Alt yapılarda oluşan stres değerleri incelendiğinde PEEK alt yapı modellerinde daha düşük stres değerlerinin oluştuğu görüldü. Posterior implantlarda oluşan stres değerleri incelendiğinde PEEK modellerinde daha yüksek stres değerlerinin oluştuğu görüldü. Sonuç: Bizim çalışmamızda en yüksek kortikal çekme değerleri PEEK bukkale 17 derece eğimli grupta, en düşük kortikal çekme değerleri PEEK linguale 17 derece eğimli grupta görülmüştür. En yüksek değerlerin bukkalde görülmüş olması oblik kuvvetlerin bukkal yönden uygulanması sonucu olmuş olabilir. PEEK; Cr-Co ve zirkonyadan daha düşük Poisson oranına sahip olduğu için kuvveti tam olarak iletememiş ve kendi üzerinde biriktirmiştir. Alt yapılardaki von Mises stres değerlerine baktığımız zaman Cr-Co, zirkonya ve PEEK'de en yüksek değerler bukkale 17 derece eğimlendirilmiş gruplarda bulunmuştur. En düşük değerler ise yine aynı şekilde linguale 17 derece eğimlendirilmiş gruplarda bulunmuştur. Cr-Co ve zirkonya alt yapı modellerindeki, stres dağılımları incelendiğinde en yüksek stres değerlerinin konnektör bölgesinde oluştuğu görülürken, PEEK alt yapı modellerindeki en yüksek stres değerlerinin destek kronların diş etine yakın bölge çevresinde oluştuğu belirlendi. İmplantlardaki von Mises stres değerlerine baktığımız zaman yine en yüksek değerler bukkale 17 derece eğimlendirilmiş gruplarda bulunmuştur. En düşük değerler ise yine aynı şekilde palatinale 17 derece eğimlendirilmiş gruplarda bulunmuştur. Bütün modellerdeki, en yüksek stres değerlerinin posterior implantta boyun bölgesinde yoğunlaştığı belirlendi. Çalışmanın genelinde implantlarda oluşan en yüksek stres değerlerinin PEEK modellerinde oluştuğu görüldü. Cr-Co ve zirkonya alt yapılı implant modellerinde oluşan en yüksek ve en düşük von Mises stresi değerlerinin benzer olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the stress caused by the fixed prosthesis under oblique forces around dental implants and bone by using different infrastructure materials and different inclusions. Material and methods: The implants were selected from the Nobel Active company. The anterior and posterior implants were 10 mm in length and 4.3 mm in diameter. The anterior implant was placed in parallel in each model. Posterior implant designed to make (mesial 17°, distal 17°, buccal 17°, lingual 17° ) inclination. In our study; implant-supported fixed restorations will be divided into 3 main groups according to infrastructure materials. Chrome-cobalt, zirconia, PEEK. In each model, a total of 500 N oblique force was applied from the buccal tubercle crests to the buccolingual direction at an angle of 30 degrees to the long axis of the tooth.The highest Maximum Principal stress and Minimum Principal stress values in the models were taken. In addition, Maximum von Misses stress values were obtained from implants and infrastructures. Results: When the stress findings occurring in all structures during oblique loading were evaluated, it was found that the stresses in cortical bone were higher than the stresses in the trabecular bone. It was seen that the highest stress values occurred in implants. When the stress values formed in the infrastructures were examined, it was seen that lower stress values occurred in the PEEK infrastructure models. When the stress values in posterior implants were examined, it was seen that higher stress values occurred in PEEK models. Conclusions: In our study, the highest cortical shrinkage values were observed in the PEEK buccal group inclined 17 degrees, and the lowest cortical shrinkage values were observed in the PEEK lingual inclined group 17 degrees. The highest values observed in the buccal may be due to the application of oblique forces from the buccal direction. PEEK; since it has a lower Poisson's ratio than Cr-Co and zirconia, it could not fully transmit the force and accumulated on itself. When we look at the von Mises stress values in the infrastructures, the highest values of Cr-Co, zirconia and PEEK were found in the groups inclined at 17 degrees. The lowest values were also found in groups inclined at 17 degrees to the lingual. When the stress distributions in Cr-Co and zirconia infrastructure models were examined, it was observed that the highest stress values occurred in the connector region, while the highest stress values in PEEK infrastructure models were found to occur around the area close to the gingiva of the support crowns. When we look at the von Mises stress values in the implants, the highest values were found in the groups inclined at 17 degrees in the buccal. The lowest values were also found in groups inclined at 17 degrees to the lingual. It was determined that the highest stress values in all models were concentrated in the neck region of the posterior implant. It was observed that the highest stress values in implants occurred in Peek models throughout the study. It was observed that the highest and lowest von Mises stress values in Cr-Co and zirconia substructured implant models were similar.