19. yüzyılın ilk yarısında Gelibolu kazasının sosyo-ekonomik durumu
Socio-economic status of Gallipoli district in the first half of the 19th century
  1. Tez No: 661107
  2. Yazar: GÜRKAN GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA AKSU KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı 19. yüzyılın ilk yarısında Gelibolu kazasının sosyo-ekonomik durumu, nüfus yapısı ve hareketliliklerini ortaya koymaktır. Bu sebeple Gelibolu kazasının 19. yüzyılın ilk yarısında sosyo-ekonomik durumu ve nüfus yapısını ortaya çıkarmak için farklı arşiv malzemelerinden yararlanılmıştır. 155 (1842/1843), 285 (1843/1844), 321 (1844/1845), 923 (1847/1848) numaralı cizye defterleri, 4057 (1830/1831), 4060 (1841/1842), 4064 (1844/1845), 4066 (1844/1845), 4068 (1844/1845), 4071 (1844/1845) numaralı nüfus defterleri ve 16.124 (1840/1841), 16.125 (1840/1841) numaralı temettuat defterlerinden hareketle Gelibolu kazasına ait nüfus yapısı ve sosyo-ekonomik özelliklerini içeren çeşitli tespitler yapmak mümkün olmuştur. Başta kazanın sosyo-ekonomik dinamikleri ve nüfus özellikleri olmak üzere kişilerin yaş ortalamaları, tipolojileri, sağlık durumları, askerlik ile ekonomik faaliyetlerini kapsayan gelir ve giderlere ait mühim bilgiler ortaya çıkarılmıştır. Bu sebeple çalışmamızın yerel tarih araştırmalarına örnek olması ve özellikle Gelibolu tarihinin bir kesitini/19. yüzyılın ilk yarısını detaylı şekilde ortaya koyması bakımından alana katkı sağlanması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the socio-economic status, population structure and population movements of Gallipoli subprovince in the first half of the 19th century. For this purpose, were used different archive materials to find out teh socio-economic situation and population structure of Gelibolu in the first half of the 19th century. These sources mentioned are consists of 155 (1842/1843), 285 (1843/1844), 321 (1844/1845), 923 (1847/1848) cizye/jizya registers, 4057 (1830/1831), 4060 (1841/1842), 4064 (1844/1845), 4066 (1844/1845), 4068 (1844/1845), 4071 (1844/1845) population registers and 16.124 (1840/1841), 16.125 (1840/1841) temettuat registers. From this point of view these sources, it has been possible to make several determinations including the population structure and socio-economic characteristics of the Gelibolu subprovince. First of all, important information about the socio-economic status and population structure of the Gallipolli subprovince, the average age of the people, typologies, health conditions, military service and economic activities were revealed. Our study expected to make a contribution in this field in terms of revealing a section of Gallipoli's history in detail, especially the first half of the 19th century.