Algılanan değer algılanan riskin internetten tatil satın alanların satın alma kararına etkisi: COVID 19 pandemi süreci örneği
The effect of perceived value and perceived risk on the internet holiday purchase decision: The case of COVID 19 pandemic process
- Tez No: 661112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME GÖKTAŞ KULUALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tüketiciler günlük hayatlarında yüzlerce uyarıcıya maruz kalmakta ve bu uyarıcıları kendi kişisel tecrübeleri ve istekleri doğrultusunda yorumlayarak satın alma ya da almama kararı vermektedir. Bu bağlamda tüketicilerin satın alma kararları kendi tercihlerini yansıtmakta yani algılamaları dahilinde oluşmaktadır. Tüketici davranışında satın alma kararında etkili olan önemli algılamalardan birinin de algılanan değer ve algılanan risk olduğu söylenebilir. Araştırmanın amacı, algılanan değer ve algılanan riskin tüketicilerin internetten tatil satın alma niyetleri üzerindeki etkisini belirlemektir. Buna ilaveten, müşterilerin algıladıkları değer ve risk boyutlarının demografik değişkenlere göre farklılaşma durumunun tespiti, çalışmanın diğer bir yan amacıdır. Bu amaçlardan hareketle, çalışmada bir araştırma modeli geliştirilmiş ve bu model kapsamında değişkenler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Bu bağlamda araştırmanın ulaşılabilir evreni tatil satan web sitelerinden tatil satın alan 18 yaş üstü Ankara'daki tüketicilerdir. Maliye Bakanlığı'na bağlı 21 adet bakanlık birimi arasından tesadüfi yolla seçilen üç birimde (Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğü, Gelir İdaresi Daire Başkanlığı, Muhasebat Genel Müdürlüğü) görev yapan 265 çalışana anket yapılarak veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are hundreds of stimulants around consumers that affect their purchasing decision. Consumers decide whether to buy or not by interpreting these stimulants according to their personal experiences and desires. In this context, purchasing decisions of consumers reflect their own preferences, that is, they are formed within their perceptions. It can be said that perceived value and perceived risk are one of the important perceptions that affect the purchasing decision in consumer behavior. The purpose of the research is to determine the effect of perceived value and perceived risk on the intention of purchasing vacation online. In addition, determining the differentiation of the customers' perceived value and risk dimensions according to demographic variables is another side purpose of the study. For these purposes, a research model was developed in the study and the relationships between variables were analyzed within the scope of this model. Thus, the relationships between perceived value and its sub-dimensions and purchasing intention and between perceived risk and purchase intention were analyzed. Based on these purposes, a research model was developed in the study and the relationships between variables were analyzed under this model. In this context, the accessible universe of the research is the consumers in Ankara over the age of 18 who buy vacation from websites selling vacation. Data were collected by surveying 265 employees working in three units (General Directorate of Public Financial Management and Transformation, Revenue Administration, General Directorate of Accounts) selected randomly among 21 ministry units affiliated to the Ministry of Finance.