10-15. ve 20-25. haftalar arasında ölçülen serviks uzunluğunun preterm doğumu öngörmedeki yeri
The value of cervical length measurement at 10-15 and 20-25 weeks to predict preterm birth
- Tez No: 661113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BİRTAN BORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Düşük riskli gebelerde, gebelikleri boyunca 2 defa ( 10-15. haftalar ve 20-25. haftalar arasında) serviks uzunluunu ölçerek, preterm doum risklerini öngörmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Gebe Polikliniğine 1 Nisan 2008-31 Aralık 2008 tarihleri arasında rutin antenatal takip amacıyla başvuran, gebelerden çalışma kriterlerine uyan ve çalışmamıza katılmayı kabul eden 118 gebe ile çalışma grubumuz oluşturuldu. Çoğul gebelikler, daha önce preterm doğum yapanlar, kronik hastalıı olanlar, anamnezde preterm eylem öyküsü olanlar, bilinen uterin anomalisi olanlar ve fetal anomalili gebelikler çalışma dışı tutuldu. 37.gebelik haftasından önceki doğum preterm doğum grubunu, 37. gebelik haftasından sonraki doğumlar term doğum grubunu oluşturdu. Sonuçlar, anlamlılık p0.05 ). Term grupta 20-25.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to predict the risks of preterm labor by measuring the cervical length for twice, first between 10 and 15 weeks gestation and the second between 20 and 25 week gestation, in low risk pregnants. Material and method: Our study group was created in outpatient clinic of Health of Ministry Istanbul Education and Research Hospital with 118 pregnants who fulfilled the including criteria and wanted to attend in our study during routine antenatal screening. Results were evaluated in absolute p0.05) Conclusion: . In this study, altough statistical significance has not been determined between term and preterm groups regarding to cervical length measurements among 10 to 15 gestational weeks, in pregnants among 20 to 25 gestational weeks statistical significance has been displayed. Transvaginal sonography performed at 20 to 25 gestational weeks has an impressive role when screening asymptomatic pregnants and defining the risks. We need more studies to decide to beginning earlier screening or not for preterm labor when an individual has worse obstetric history and under such risks.