Büyük ölçekli işletmelerde stratejik uyum, pazarlama yeniliği ve yenilik performansı ilişkisi: Karaman ili örneği
The relationship of strategic adaptation, marketing innovation and innovation performance in large-scale enterprises: The case of Karaman
- Tez No: 661126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde işletmelerin içinde bulunduğu sektörde rekabeti karşılamak, maliyetleri azaltmak, kaynakların verimli kullanılmasını sağlamak, geleceğe yönelik riskleri azaltmak gibi yönetsel hedeflere ulaşabilmek amacıyla performanslarına önem vermeleri gerekmektedir. İşletmelerin kısa ve uzun vadede amaçlarına ulaşması, sahip oldukları beşeri ve maddi kaynakların etkili, verimli, iktisadi bir şekilde kullanılması ve bu doğrultuda planlanan işler ile bu işleri yapacak olanların belirlenerek harekete geçirilmesiyle gerçekleşmektedir. Araştırmanın temel amacı; Karaman ilinde gıda sektöründe yer alan büyük ölçekli işletmelerde, stratejik uyum, pazarlama yeniliği ve yenilik performansı arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde strateji ve uyum kavramlarına yer verilerek stratejik uyum konusu irdelenmiştir. İkinci bölümde pazarlama kavramı temelinde örgütlerde pazarlama stratejisi ve pazarlama yeniliği kavramlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde yenilik kavramı, yeniliğin önemi ve yenilik türlerine yer verilerek yenilik performansı konusu irdelenmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümünde Karaman ilinde yer alan büyük ölçekli gıda işletmelerinde stratejik uyum, pazarlama yeniliği ve yenilik performansı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ekonomik yönden bulunduğu bölgede büyük iş hacmine sahip olan, yerli ve yabancı sermayenin işbirliği içerisinde hareket edebildiği ve çalışmanın konusu açısından üzerinde önemle durulan noktalara destek olması sebebiyle çalışma büyük ölçekli işletmelerde gerçekleştirilmiştir. Gıda sektörü üzerinde araştırma yapılmasının nedeni ise Karaman'da bulunan büyük ölçekli işletmelerin tamamının gıda sektöründe bulunmasındandır. Araştırma Karaman ilinde yer alan büyük ölçekli işletmelerde çalışan idari personelleri kapsamaktadır. Karaman ilinde istihdam kapasitesi 250 ve üstü olan, yıllık net satış hasılatı 125 milyon Türk Lirasını aşan 13 büyük ölçekli işletme bulunmaktadır. Bu işletmelerde idari personel olarak 250 çalışan bulunmaktadır. Yapılan yüzyüze anket çalışmasıyla 182 kişiye ulaşılmıştır. Alınan geri dönüş oranı % 72'dir. Bu oran analiz yapmak için yeterli bir orandır.
Özet (Çeviri)
Today, businesses need to attach importance to their performance in order to achieve managerial goals such as meeting competition in their sector, reducing costs, ensuring efficient use of resources, and reducing future risks. Businesses achieve their goals in the short and long term, using their human and material resources effectively, efficiently and economically, and mobilizing the planned jobs and those who will do these works. The main purpose of the research is; To investigate the relationships between strategic fit, marketing innovation and innovation performance in large-scale enterprises in the food sector in Karaman. For this purpose, the study consists of four parts. In the first part, strategic adaptation is examined by including the concepts of strategy and adaptation. In the second part, marketing strategy and marketing innovation concepts in organizations on the basis of the concept of marketing are included. In the third chapter, the concept of innovation, the importance of innovation, and the types of innovation, the subject of innovation performance is examined. In the fourth part of the research, the relationships between strategic fit, marketing innovation and innovation performance in large-scale food establishments in the province of Karaman are examined. The study was carried out in large-scale enterprises, as it has a large business volume in the region where it is economically located, domestic and foreign capital can act in cooperation, and it supports the important points in terms of the subject of the study. The reason for the research on the food sector is that most of the large-scale enterprises in Karaman are in the food sector. The research covers administrative staff working in large-scale enterprises in the province of Karaman. There are 13 large-scale enterprises in the province of Karaman with an employment capacity of 250 and above and an annual net sales revenue of more than 125 million Turkish Liras. There are 250 employees in these enterprises as administrative staff. 182 people were reached through face-to-face surveys. The return rate received is 72%. This ratio is sufficient for analysis.