Pes ekinovaruslu bebeklerde aşil tenotomisi sonrası tendon iyileşmesinin ultrasonografik shear-wave elastografi ile incelenmesi
Evaluation of achilles tendon healing after achilles tenotomy in pediatric patients with pes equinovarus by using ultrasound shear-wave elastography
- Tez No: 661146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN KEREM AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Doğumsal pes ekinovarus (PEV), ayağın içe dönük şekildeki deformitesini tanımlayan, tedavisiz bırakıldığında ciddi morbiditeye sebep olan ve 1/1000 canlı doğumda görülmesiyle en sık karşılaşılan ortopedik deformite olarak karşımıza çıkmaktadır. Tedavideki amaç anatomisi normale yakın, ayağın plantigrad olarak doğru temas noktaları ile yere bastığı, mobilitesi yeterli ve ağrısız bir ayağa sahip olmaktır. Tedavisinde altın standart olarak görülen ve sonuçları en iyi olan yöntem Ponseti yöntemidir. Ponseti yöntemi seri alçılamalar ardından aşil tenotomisi ve ortez kullanımı basamaklarından oluşur. Biz çalışmamızın ilk aşamasında aşil tenotomisi sonrasında tendon iyileşmesinin izleminde SWE'nin kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmeyi hedefledik. İkinci aşamada ise farklı seviyelerden yapılan aşil tenotomilerine göre iyileşme paternini SWE kullanarak göstermeyi amaçladık. Bu amaçla 29 hasta Ponseti'nin tanımladığı yöntemle tedavi edildi. 2 hasta elastografi değerleri olmadığı için, 1 hasta bilateral kalça septik artrit gelişmesi nedeniyle, 2 hasta tenotomi ihtiyacı olmadan iyileşmesi nedeniyle, 1 hasta tekrar tenotomi ihtiyacı duyulması nedeniyle 3 hasta da takiplerine gelmemeleri sebebiyle çalışmadan çıkarıldı. Çalışmaya sendromik ve pozisyonel PEV hastaları dahil edilmedi. Çalışmamızda aşil tendonları tedavi öncesi ve tenotomi sonrası 7. haftada SWE ile değerlendirildi. Unilateral olguların sağlam tarafları ile PEV'li tarafları arasında SWE hızları arasında istatistiksel olarak belirgin fark saptanmadı. Tenotomi seviyelerine göre iyileşmelerine bakıldığında ise kalkaneusa yakın 1 cm'den tenotomi yapılanlarda tendonların daha yumuşak iyileştiği buna karşılık 1-2 cm'den yapılan tenotomilerin daha sert iyileştiği görüldü. PEV'li hastalarda aşil tendon iyileşmesinin izleminde SWE kullanılabilir. Aşil tendonları proksimal 1-2 cm'den tenotomi yapılan grupta daha sert iyileşmiş ve preop SWE değerlerine daha yakın SWE değerlerine ulaşmıştır. Tenotominin kalkaneusa 1-2 cm mesafedden yapılması iyileşmeye olumlu etki yapabilir. Çalışmamızın bu konuda yapılacak çalışmalara öncü olacağını ve literatüre sağladığı yeni bilgiler açısından değerli bir çalışma olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Congenital pes equinovarus (clubfoot) is the most common orthopedic deformity, which defines the inverted deformity of the foot, causes serious morbidity when left untreated, and is seen in 1/1000 live births. The aim of the treatment is to have a foot that is close to normal anatomy, the foot is plantigrade on the ground with the correct contact points, has sufficient mobility and is painless. The Ponseti method is considered the gold standard in its treatment and has the best results. The Ponseti method consists of serial casts followed by Achilles tenotomy and orthosis use. In the first stage of our study, we aimed to learn whether SWE can be used in the follow-up of tendon healing after Achilles tenotomy. In the second stage, we aimed to show the healing pattern according to Achilles tenotomies at different levels using SWE. For this purpose, 29 patients were treated with the method described by Ponseti. 2 patients were excluded from the study due to the lack of SWE values, 1 patient due to development of bilateral hip septic arthritis, 2 patients recovering without the need for tenotomy, 1 patient due to the need for tenotomy again and 3 patients not coming to follow-up. Syndromic and positional clubfoot patients were not included in the study. In our study achilles tendons were evaluated with SWE before treatment and at 7 weeks after tenotomy. No statistically significant difference was found between the intact sides of the unilateral cases and the sides with clubfoot in SWE values. When looking at the healing according to the tenotomy levels, it was seen that the tendons healed more softer in those who had tenotomy at 1 cm close to the calcaneus, whereas tenotomies made from 1-2 cm healed stiffer. SWE can be used in monitoring the healing of the Achilles tendon in patients with clubfeet. Achilles tendons in the 1-2 cm tenotomy group reached closer pretenotomy SWE values and stiffer in the same period. Performing tenotomy at a distance of 1-2 cm from the calcaneus may have a positive effect on healing. We think that our study will be a pioneer for studies on this subject and that it is a valuable study in terms of new information it provides to the literature.