The effect of regulation scaffolds on online formative peer assessment activities: A mixed methods study
Düzenleme desteklerinin çevrim içi biçimlendirici akran değerlendirme etkinliklerine etkisi: Bir karma yöntem araştırması
  1. Tez No: 661147
  2. Yazar: ECENAZ ALEMDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 426
Özet
Bu araştırmanın ana amacı, düzenleme desteklerinin çevrim içi biçimlendirici akran değerlendirme (BAD) etkinliklerine etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak; düzenleme desteklerinin akran geri bildirimi verme, geri bildirim alma ve çevrim içi ortamın algılanan katkılarına etkisi analiz edilmiştir. İkinci olarak ise öğrencilerin düzenleme destek kullanımları ve BAD etkinliklerindeki deneyimleri tanımlanmıştır. Çalışma, iki yazma görevi için bir lisedeki 70 dokuzuncu sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilen gömülü deneysel karma yöntem araştırmasıdır. Öğrenciler düzenleme destekleri içeren (DDİ) ve içermeyen çevrim içi BAD ortamını kullanmak için iki gruba atanmıştır. Sonuçlar; ilk görevde DDİ grubunun daha yüksek kalitede akran geri bildirimi verdiğini ve alınan geri bildirime daha fazla dikkat ettiğini, ikinci görevde ise gruplar arasında anlamlı farklılığın olmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca düzenleme destekleri her iki görevde de yazıların düzeltilmesine katkı getirmemiştir. Bununla birlikte DDİ gruptaki öğrenciler, çevrim içi BAD ortamının akran etkileşimine ve bilgi kazanımına daha fazla katkı sağladığını algılamışlardır. Öğrencilerin destek kullanımları ile deneyimlerine ilişkin betimsel ve nitel bulgular ise desteklerin hem katkılarını hem de problemlerini açığa çıkarmıştır. Genel olarak bu çalışma, BAD etkinlik ve desteklerinin rolü hakkında kapsamlı bir tanımlama sağlamak için tüm çevrim içi BAD sürecini derinlemesine araştırmıştır. Çalışma ayrıca BAD uygulamalarını iyileştirmek ve gelecek araştırmalara yön vermek için deneysel kanıta dayalı öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this research was to investigate the effect of the regulation scaffolds on online formative peer assessment (FPA) activities. To this end, first, it analyzed the effect of the regulation scaffolds on peer feedback provision, feedback uptake, and perceived contributions of the online FPA environment. Second, it described students' use of the regulation scaffolds and experiences in the FPA activities. The study was an embedded experimental mixed methods research conducted with 70 ninth-grade students from a high school for two writing tasks. The students were assigned to the two groups to use the online FPA environment with regulation scaffolds (WRS) and without regulation scaffolds. The results revealed that the group WRS gave a higher quality of peer feedback and more attention to the received peer feedback in the first task, whereas there was no significant difference between the groups in the second task. In addition, the regulation scaffolds did not contribute to the revision of the writings in both tasks. However, the students in the group WRS perceived greater contributions of the online FPA environment to the peer interaction and knowledge gains. Descriptive and qualitative findings regarding students' use of the scaffolds and experiences elucidated both contributions and problems of the scaffolds. Overall, this study delved into the whole online FPA process in depth to provide a comprehensive account of the role of FPA activities and scaffolds. The study also proposes design guidelines to enhance FPA practices and directions for future research based on empirical evidence.