Tek seviye lomber disk hernisi operasyonlarında total intravenözanestezi ve sevofluranın hemodinami ve total kan kaybına etkileri.
The effects of total intravenous anaesthesia and sevoflurane onhemodynamia and total blood loss in single level lomber disc herniationoperations.
  1. Tez No: 661194
  2. Yazar: EMRE DEMİR
  3. Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN ALP ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Lomber disk hernisi operasyonlarında TİVA ve sevofluranın hemodinamik parametreler ve intraoperatif kan kaybına olan etkilerini araştırmayı amaçlandı. Yöntem: Tek seviye lomber disk hernisi nedeniyle operasyonu planlanan, ASA I-III, 18-65 yaş arası 40 hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonu her iki grupta da propofol, remifentanil ve vekuronyum ile sağlanarak idamede propofol ve remifentanil (Grup T) ya da sevofluran ve azotprotosit (Grup S) olacak şekilde devam edildi. Tüm hastalardan preoperatif ve postoperatif ekstübasyon sonrası dönemde hemogram düzeyleri için kan alındı. Hastaların intraoperatif hemodinamik parametreleri ve operasyon esnasındaki kan kayıpları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Compare the effects of TIVA and sevoflurane on hemodynamic parameters and intraoperative blood loss in single lomber disc operations. Method: Forty patients between the age of 18 and 65, ASA I-III who were planed for one level lomber disc herniation operation are seperated into two groups randomly. Anesthesia induction of both groups were performed with propofol, remifentanyl and vecuronyum bromide maintenance was done with propofol and remifentanyl (Group T) or sevoflurane and nitrous oxide (Group S). Hemogram levels were recorded for all patients preoperatively and postoperatively. Intraoperative hemodynamic parameters and blood loss during the operation for all patients were noted. Results: There was a significantly less bleeding in TIVA group when compared with the sevoflurane group (p=0,004).