Amidoksim esaslı polimerik ağ yapıların hazırlanması ve uranil iyonuı tutulmasında kullanımı
Preparation of polymeric networks containing amidoxime groups and their use in uranly ion sorption
  1. Tez No: 66120
  2. Yazar: NURETTİN ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLGUN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
IV ÖZET Sulu ortamlardan, yüksek miktarda uranil iyonu tutulması için P(VEVAN) hidrojelleri ve PVP/AN içice geçmiş ağ yapıları 60Co-y kaynağı kullanılarak hazırlanmıştır. Bu polimerik sistemlerin %dönüşüm-doz grafiği oluşturularak karakterizasyonu, amidoksimasyon reaksiyonu ve uranil iyonu adsorpsiyonları incelenmiştir. Elde edilen polimerik sistemlerin amidoksimasyonları NH2OH.HCF in katı NaOH ile nötralleştirilmiş sulu çözeltisinde yapılmıştır. Amidoksimasyondan sonra yapılan şişme testlerinde, yapıların hidrofilikliğinde bir artışın olduğu gözlenmiştir. Polimerik sistemlerin amidoksimasyon dönüşümleri FT-IR ve UV kullanılarak takip edilmiştir ve her bir sistem için optimum amidoksimasyon dönüşüm süreleri saptanmıştır. Kullanılan polimerlerin, amidoksimasyon öncesi ve sonrası, yapısal ve ısısal karakterizasyonları FT-IR ve TGÂ yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. FT-IR spektrumlarınm değerlendirilmesinde, GsN gruplarına ait yaklaşık 2200cm“1' deki band şiddetleri amidoksimasyon süresi ile azalırken 1600 ve 900cm”1 civarında reaksiyonla birlikte yeni C=N ve N-0 bandlarının oluştuğu ve amidoksimasyon süresine bağlı olarak bu band şiddetlerinin arttığı gözlenmiştir. Polimerik yapıların ısısal karakterizasyonu için alınan TGA' lardan gözlenen bozunmaların, amidoksimasyon reaksiyonundan sonra daha düşük sıcaklıklara kaydığı ve yeni bozunmaların olduğu gözlenmiştir. Uranil iyonu adsorpsiyonu için belirli ağırlıktaki kopolimerler, 850-1850 mg/L aralığında değişen U022+ iyon çözeltilerinde bekletilmişler ve uranil iyonu denge derişimleri UV spektrofotometresi kullanılarak belirlenmiştir. P(VP/AN) ve PVP/AN sistemleri için adsorpsiyon izotermleri oluşturulmuştur. Maksimum adsorplanan UC>22+ miktarı gram kuru P(VP/AN) ve PVP/AN için sırasıyla 0.54 ve 0.75 g olarak bulunmuştur.Bu çalışmayla, amidoksimli polimerik sistemlerin sulu ortamlardan uranyum kazanılmasında başarılı ve yüksek bir verimle uygulanabileceği gösterilmiştir..
Özet (Çeviri)
ABSTRACT in order to sorp higher amount of uranyl ion from aqueous media, P(VP/AN) hydrogels and PVP/AN Interpenetrating polymer networks were prepared using 60Co-y irradiators. Forming %conversion-dose graphics, characterization, amidoximation reaction and uranyl ion adsorption of these polymeric systems were investigated. Amidoximation reactions of the obtained polymeric systems were carried out in the aqueous solutions of NHaOH.HCl neutralized with solid NaOH. in the swelling experiments, conducted after the amidoximation reaction an increase in the hydrophilicity of the systems was observed. The amidoximation conversions of the polymeric systems were followed using FT-IR and UV and then the optimum amidoximation conversion time for each system was determined. The structural and thermal characterization of the used polymers before and after the amidoximation reactions were investigated using FT-IR and TGA methods. in the FT-IR spectra evaluations, it was observed that while the band intensity of CsN groups at around 2200cm“1 decreased, the newly formed band intensities of C=N and N-O groups, around 1600 and POOcm”1, respectively, increased with amidoximation time. From the TGA thermograms taken for thermal characterization of the polymeric structure, it was observed that the decompositions were shifted to lower temperatures and new decompositions occurred after the amidoximation reactions. For the uranyl ion adsorption, certain amounts of copolymers were immersed into uranyl ion solutions varying from 850 to 1850 mg/L, and the equilibrium concentrations of the uranyl ion solutions were determined using a UV spectrophotometer. The adsorption isotherm were obtained for P(VP/AN) and PVP/AN polymeric systems. The maximum amounts of adsorbed UOz2“1”ionper g of dry P(VP/AN) and PVP/AN were found as 0.54 and 0.75 g, respectively. With these studies, it has been shown that amidoximated polymeric systems can be successfully applied to recovery of uranium ions from aqueous media with a higher yield.