İlkokullarda matematik eğitiminde yardımcı araçların rolü
On the role of materials in the mathematics education in primary schools
- Tez No: 66119
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu araştırma ilkokul 4. sınıflarda yardımcı materyallerle eğitim yapılan grubun matematik erişisi ile geleneksel yöntemle eğitim yapılan grubun matematik erişisi arasında anlamlı bir fark olup olmadığım incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Ankara ve Hakkari illerindeki ilkokulllar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise düşük gelir seviyesi olarak Hakkari ili Şemdinli ilçesi Cumhuriyet İlkokulu 4. sınıf şubelerinden biri deney, diğeri kontrol grubu; orta gelir seviyesi olarak Ankara ili Çankaya ilçesi Erdoğan Şahinoğlu İlköğretim Okulu ilk kısım 4/A ve 4/B şubelerinden biri deney, diğeri kontrol grubu, yüksek gelir seviyesi olarak Ankara ili Keçiören ilçesi Faik Erbağı İlköğretim Okulu ilk kısım 4/B ve 4/D şubelerinin biri deney, diğeri ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Uygulamaya başlamadan önce yansız olarak oluşturulan toplam 1 90 öğrenci içeren deney ve kontrol gruplarına 25 maddelik öntest (Ek 1.) uygulanmış ve yapılan 't' testine göre (Bkz. çizelge 1., 2., 3.) basan düzeyleri arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Araştırma, 1996-1997 öğretim y ılının birinci döneminde, deney grubuna araştırmacı ve uzman görüşlerince oluşturulan yardımcı materyallerle (Bkz. Ek. 1), kontrol grubuna ise geleneksel yöntemlerle eğitim verilerek yapılmıştır. Araşıtırma sonunda her iki gruba da 25 maddelik sontest ( Ek 2.) uygulanmıştır. Bulguların elde edilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma formüllerine ve matematik erişileri arasındaki farkı test eden 't' testine başvurulmuştur. Gelir seviyesi yüksek ve düşük düzeydeki ilkokul 4. sınıfta matematik dersinde, yardımcı materyallerle eğitim yapılan öğrencilerin erişileri ile geleneksel yöntemle eğitim yapılan öğrencilerin erişilerine göre olumlu yönde anlamlı bir farklılık bulunmuş, ancak orta düzeydeki öğrencilerin matematik erişilerinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.III Genel toplamda ise 0.05 anlamlılık düzeyinde yardımcı materyallerle eğitim gören gruptaki öğrencilerin matematik erişilerinin geleneksel yöntemle eğitim gören öğrencilerin matemetik erişilerine göre daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This research determiners if there is a significant difference between the learning ability of students who study by means of materials and the learning ability of students who study without these materials. The universe of research consists of students who attend the schools that are located in Ankara and Hakkari. Among the 4 sections in Hakkari Şemdinli Cumhuriyet primary school, one of them is taken as a control group and one of them is taken as an experiment group, representing low income level. In Ankara Çankaya Erdoğan Şahinoğlu primary school the sections 4/A and 4/B are taken as experiment and control groups, representing medium income level. In Ankara Keçiören Faik Erbağı primary school 4/B and 4/D are taken as experiment and control groups. Before starting to applying, the sections experiment and control groups containing 190 students took a mathematics test containing 25 questions and according to 't' test ( see Table 1,2,3), it is seen that there is not a significant difference between their success levels in mathematics. This research is conducted in the first semester of the academic year 1 996- 1997, making use of several materials to the experiment groups developed by the researcher according to himself and the experts. At the end of the research, these two groups are took a posttest which contains 25 questions. In this research we made use of several statistical tools such as arithmetical mean, standard deviation and the“ t-test ”in finding the difference between the means of the experiment and control groups. In the mathematics lessons of the areas that are high and low income areas, it is found that there is a significant difference between the mathematics learning abilities of students who study by means of materials and mathematics abilities of students who study without these materials. On the other hand, it is not seen that there is not a significant difference between mathematics abilities of students who are middle level.In general it is seen, at a level of significance 0.05, that there is a signifi-cant difference between the means of mathematics scores in experiment groups and control groups.