Hemodiyaliz hastalarının pnömokok ve influenza aşı farkındalıkları, aşılanma oranları ve etki eden faktörler
Pneumococcal and influenza vaccine awareness of hemodialysis patients, vaccination rates and affecting factors
- Tez No: 661213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda influenza ve pnömokok aşılanma oranları ile bu oranları etkileyen faktörleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Kocaeli ilinde bulunan kamu hastanelerinin diyaliz ünitelerinde tedavi alan ve çalışmaya kabul edilme kriterlerini karşılayan 360 hastanın dahil edilmesi ile 01.01.2020-30.06.2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Hastalar ile yüz yüze yapılan görüşmede anket formlarının doldurulması ve hasta dosyalarından elde edilen laboratuvar değerlerinin tetkik formuna kayıt edilmesi ile veriler toplandı. Bulgular: Hastaların %51,4'üne en az bir defa influenza aşısı ve %14,4'üne de pnömokok aşısı uygulandığı tespit edildi. Hastaların %31,4'ü influenza aşısı ile her yıl düzenli olarak aşılanıyor iken %20'sinin aşı uygulaması ise düzensiz olarak yapılmıştı. Eksik aşısı olan hastalara aşı uygulanmama sebebi sorulduğunda %76,2'si ilgili aşı hakkında bilgilerinin olmadığını belirtmiştir. Çalışmamızın başlangıcında yapılan ilk değerlendirmede influenza ve pnömokok aşılarının her ikisini de yaptıranların oranı %10,8 olarak tespit edildi. Yapılan bilgilendirme sonrası hastaların %89,7'sinin her iki aşı için de istekli olduğu ve aşıları yaptırmayı planladıkları bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to investigate influenza and pneumococcal vaccination rates in patients taking hemodialysis treatment and the factors affecting these rates. Material and Method: Our study was conducted between 01.01.2020 and 30.06.2020 on 360 patients receiving treatment in dialysis units of public hospitals in Kocaeli city and meeting the study inclusion criteria. Data were collected through questionnaire forms and the registration of laboratory values present in patient files on examination form. Results: It was detected that 51.4% of the patients had minimum one influenza vaccination and 14.4% had pneumococcal vaccination. While 31.4% had influenza vaccination regularly every year, vaccination application was irregular in 20%. When the reason for the lack of vaccination application was asked to the patients with missing vaccinations, 76.2% stated that they didn't have information on the vaccine. The rate of the individuals who had both influenza and pneumococcal vaccinations was detected as 10.8% based on the first evaluation conducted at the beginning of our study. 89.7% of the patients were found to be willing to have both vaccinations and were planning to have the vaccinations following the information provided.