El bileği fleksör kaslarının güçlendirilmesinde kinezyolojik bantlamanın etkinliği
The effeciency of kinesiological taping in wrist flexor muscles strongening
  1. Tez No: 661226
  2. Yazar: DUYGU BAYDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DIRAMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Ergoterapi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Anatomy, Occupational Therapy, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamız 39 Diş Hekimliği Fakültesi son sınıf öğrencilerinde gerçekleştirildi. Üst ekstremitesinde kırık hikâyesi bulunan, tanı almış otoimmün hastalığı olan ve provokatif testleri pozitif çıkan öğrenciler çalışmanın dışında tutuldu. Çalışmaya alınan öğrenciler, fonksiyonellik değerlendirilmesi yapıldıktan sonra Grup I yalnız koruyucu egzersiz yapanlar, Grup II koruyucu egzersizin yanında kinezyobant kullananlar ve Grup III sadece kinezyobant kullananlar olmak üzere rastgele üç gruba ayrıldı. Her grubun kendisi için belirlenen ve fizyoterapist tarafından öğretilen programa uyduğu dört haftalık deneyin ikinci haftasında ve sonunda ölçümler tekrarlandı. Deneyin sonunda gruplar istatistiksel olarak karşılaştırıldığında; el kavrama ve pinç endurans değerlerinin her üç grupta da anlamlı olarak arttığını gördük. Genel semptomlar için yapılan Kol, Omuz ve El Sorunları Anketinin sonunda üç grupta da anlamlı bir iyileşme yakaladık. Statik diskriminasyon ölçümünde gruplarımız arasında anlamlı bir fark olmasa da yalnız egzersiz yapan grupta ilerlemenin daha fazla olduğunu kaydettik. Sonuç olarak, proflaktik amacın yanı sıra el becerisi ve fonksiyonelliğini artırmanın hedeflendiği durumlarda kinezyobantın destekleyici yöntem olarak kullanılabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study is carried out on 39 last year students of Faculty of Dentistry. This study excludes the students who have a story of fracture on their upper limb, diagnosed autoimmune disease and get positive provocative test. The selected students are randomly divided into three groups after functionality evaluation; Group I: the students who do only preventive exercise, Group II: the students who use kinesiotape in additon to preventive exercise and Group III: the students who use only kinesiotape. Each group underwent a determined program taught by a physiotherapist. The test is planned as a program for four weeks. The measurements are repated in the middle and at the end of the program. When the groups are compared statistically at the end of the test, we observe that handgrip and pinch endurance value increase significantly in all three groups. We observe a significant recovery in all three groups at the end of the Arm, Shoulder and Hand Problems Survey conducted for the general symptoms. There is not a significant difference among the groups on static discrimination evaluation. However, the students who do only preventive exercise in Group I make much more progress. Finally, it is determined that, in addition to the prophylactic purpose, Kinesiotape can be used as a supportive method in cases that aim to increase manual skill and functionality.