Modeling and identification of culprit coronary arteries
Suçlu koroner arterlerin modellenmesi ve tanımlanması
  1. Tez No: 661237
  2. Yazar: SİBEL ÖZBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜMİT KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dünyada ölüm nedenlerinin başında kardiyovasküler hastalıklar gelmektedir. Akut koroner sendromlar kardiyovasküler hastalıklar grubunun başında gelir. Son zamanlarda erken teşhis ile ölüm oranındaki artışın önüne geçilmesi için invazif olmayan yöntemler kullanılan araştırmalar yapılmaktadır. Bu yöntemlerin başında Lumped parametrelerle kardiyovasküler sistem modellenmesi gelmektedir. Lumped parametre modeli koroner damarların elektriksel devre olarak tasarlanmasını kapsar. Bu çalışmada hastaya özel değerler kullanılmıştır ve koroner arter ağaç modeli elektriksel devre modeli kullanılarak geliştirilmiştir. Akut koroner sendromlarda gözlenen tıkanıklık etkisi Lumped parametrelere uygulandığında kan basıncındaki ve kan akışındaki değişim grafiklerle gözlemlenmiştir. Tıkanıklık yüzdeleri 30, 60 ve 90 olmak üzere belirlenmiştir ve hastaya özel koroner arter modelinin yalnızca tek bir noktasına uygulanmıştır. Grafikler incelendiğinde, tıkanıklığın yarattığı değişim sağ koroner damarlarda sol koroner damarlara göre daha net gözlemlenebilmiştir. Ayrıca grafiklerdeki değişime bakılarak suçlu koroner arterlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are the leading causes of death in the world. Acute coronary syndromes are the categories of the cardiovascular disease group. In recent years, researches using non-invasive methods have been performed to prevent the increase in the mortality rate with early diagnosis. Cardiovascular system modeling with Lumped parameters comes first among these methods. In the lumped parameter model, coronary vessels are designed as an electrical circuit. In this study, patient-specific values were used and the patient-specific coronary artery tree model was developed using an electrical circuit model. The stenosis effect observed in acute coronary syndromes was applied on Lumped parameters and the change in blood pressure and blood flow was observed with graphics. The stenosis percentages were determined as 30, 60 and 90 and they were applied on only one point of the patient-specific coronary tree. When the graphics were examined, the change caused by the stenosis effect arteries could be observed more clearer on the right coronary compared to the left coronary arteries. In addition, it was aimed the identification of culprit coronary arteries according to the changes in the graphs.