Modeling and identification of contact dynamics at shrink-fit holder-extension and extension-tool interfaces
Sıkı geçme ile birleşen takım tutucu-uzatıcı ve uzatıcı-takım arayüzünün temas dinamiklerinin modellenmesi ve belirlenmesi
- Tez No: 800697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN ÖZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Dinamiği, Titreşimi ve Akustiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Farklı takım tutucu, uzatıcı ve takım kombinasyonları için uzatıcı ve takım ucundaki frekans tepki fonkiyonları deneyler ile bulunabilir. Fakat her farklı kombinasyon için deneyleri icra etmek çok fazla efor ve zaman harcamayı gerektirir. Sonlu elemanlar modeli kullanarak temas yüzeylerinin dinamik özellikleri hesaplanabilir. Elde edilen dimanik özellikler kullanılarak, RCSA metodu kullanılabilir ve istenilen kombinasyon için frekans tepki fonksiyonu efektif bir şekilde hesaplanabilir. Bu metodun gerçek hayata uygunluğu kanıtlandıktan sonra diğer bağlantı tiplerine de uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Frequency response functions at the extension and tool tip for different holders, extension, and tool assembly can be obtained using experiments. But performing experiments for every combination requires so much effort and time. Using Finite Element Modelling programs, the dynamic properties of these contact regions can be found. Then using the dynamic properties found, the RCSA method can be performed and Frequency response functions for the desired combination can be calculated efficiently. After proving the method is suitable for real-life applications, it can be applied to the other connection types.