Erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve retinal sinir lifi tabakası kalınlığı ilişkisi
The relationship between adult attention deficit hyperactivity disorder and retinal nerve fiber layer thickness
  1. Tez No: 661297
  2. Yazar: DERYA KAYMAK POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmada dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan bireylerde retinal sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığının sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması ve DEHB olgularında RSLT kalınlığı ile belirti şiddeti ve yürütücü işlev testlerindeki performans düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne ayaktan başvuran, 18-55 yaş arası, DSM-5 ölçütlerine göre DEHB tanısı konulan 38 hasta ve yaş-cinsiyet uyumlu 30 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Tanıyı netleştirmek ve eştanıları belirlemek amacı ile tüm katılımcılara The Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I) ve Yetişkinlerde DEHB İçin Tanısal Görüşme (DIVA 2.0) uygulanmıştır. DEHB belirti şiddeti için Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS) kullanılmıştır. Yürütücü işlevler sayı menzili testi, sözel akıcılık testi, stroop testi, iz sürme testi ile değerlendirilmiştir. Optik koherens tomografi (OKT) aracılığıyla tüm katılımcıların RSLT kalınlığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the thickness of the Retinal Nerve Fiber Layer (RNFL) with healthy controls in individuals with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD), and to examine the relationship between the RSLT thickness and the level of performance in disease severity and executive function tests. Material and Method: Among the patients applied to the Health Sciences University Gülhane Medical Faculty Mental Health and Diseases Clinic, 38 volunteer patients diagnosed with ADHD according to DSM-5 criteria and 30 healthy age-gender compatible volunteer between 18-55 years old are included in this study. In order to clarify the diagnosis and determine the comorbidities, The Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I) and Diagnostic Interview for ADHD in Adults (DIVA 2.0) were applied to all participants. Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Self-Report Scale (ASRS) was used for ADHD disease severity. Executive functions were evaluated with number range test, verbal fluency test, stroop test, trail making test. RNFL thickness of all participants was evaluated by Optical Coherence Tomography (OCT).