Mat pilates egzersizlerinin sağlığa ilişkin fitness parametreleri üzerine etkilerinin cinsiyete göre karşılaştırılması
Comparison of the effects of mat pilates exercises on robust fitness parameters by gender
- Tez No: 661298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN SUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ülkemizde son yıllarda hızla spora ve egzersize olan ilgi artmıştır. Özellikle Pilates metodu ülkemizde kadınlar arasında rağbet görmektedir. Kadınlar tarafından benimsenmesiyle, kadın egzersiz metodu gibi algılanan Pilates üzerine yapılan çalışmalar da çoğunlukta kadın katılımcılar üzerinden yapılmıştır. Buradan yola çıkarak bu çalışmada erkek katılımcılarla, kadın katılımcılar aynı egzersizleri uygulayarak bir karşılaştırma çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada 8 haftalık mat pilates egzersizlerinin sağlığa ilişkin fitness parametrelerinden; aerobik dayanıklılık, kassal kuvvet ve kassal dayanıklılık, esneklik ve vücut kompozisyonuna etkilerinin cinsiyete göre karşılaştırılması yapılmştır. Araştırmaya Mecidiyeköy Anadolu Lisesinde öğrenim gören yaş ortalamaları 15,59±0,49 olan, daha önce hiç Pilates yapmamış 26 erkek 26 kız öğrenci, toplamda 52 sağlıklı gönüllü katılmıştır. Katılımcılara 8 hafta boyunca haftada 3 defa, 45 dakika mat pilates egzersizleri uygulanmıştır. Katılımcılara çalışma öncesi ve sonrası aerobik dayanıklılığı ölçmek için 3-dakika basamak testi, kassal kuvveti ölçmek için pençe kuvveti testi, kassal dayanıklılığı ölçmek için mekik testi, gövde esnekliğini ölçmek için otur eriş esneklik testi yapılmıştır. Vücut kompozisyonunun değerlendirilmesinde Bioelektrik empedans aleti kullanılmıştır. Sonuç olarak 8 haftalık, haftada 3 gün, 45 saatlik yapılan, mat pilates çalışmasında katılımcıların, aerbik kapasiteleri, kassal kuvvet ve kassal dayanıklılık ve esnekliklerinin olumlu anlamda geliştiği; vücut yağ oranlarının ise olumlu azalmalara neden olduğu tespit edilmiş, cinsiyete göre karşılaştırma yapıldığında, kadınların esneklik gelişimi ve vücut yağ oranı değişimlerinde, erkeklere kıyasla daha hızlı gelişme olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country, interest in sports and ezercise has increased rapidly in recent years. Especially pilates method in increasingly popular among women in your contry. Generally more adopted by female individuals, such as a female exercise method studies on perceived pilates are also largely women participants. In this study, male participants conducted a comparison study by applying the same exercises. This pilates exercises on mat health fitness parameters, aerobic durability, muscular force and muscular endurance, flexibility study 8 weeks and their effects on body composition were compared by sex. The study was conducted between 15-16 years old in Mecidiyeköy Anatolian High School 26 boys and 26 girls who have never done pilates, 52 healthy volunteers she participated. Participants pilates mat 3 times, 45 minutes for 8 weeks exercises were applied. Before and after the study aerobic 3 minutes step test to measure endurance, claw to measure muscular force test, sit-down test to measure muscular endurance, sit to measure trunk flexibility access flexibility test was performed. Evaluation of body composition bioelectrical impedance instrument was used. As a result, in the 8-week, 3-day, 45-minutes, mat pilates study, the participants' positive capacity, muscular strength and muscular endurance and flexibility improved positively; body fat ratios have been found to cause positive reductions, and when compared to gender, it has been shown that women develop flexibility and body fat rate changes faster than men.